Motorola Solutions z kontraktem dla Tauron Dystrybucji. Ambasador USA na rocznicowych uroczystościach w Krakowie

Podzielże się tym

Kraków, 06.11.2023. Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski przemawia na konferencji prasowej w siedzibie firmy Motorola w Krakowie (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

2,6 tys. pracowników zatrudnia w Polsce firma Motorola Solutions z sektora bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa przedsiębiorstw, która w poniedziałek świętowała 30-lecie obecności w naszym kraju. Ambasador USA Mark F. Brzezinski podkreślił jej wkład w rozwój sektora technologicznego w Polsce.

Jak przypomniał w swoim przemówieniu Brzezinski, Motorola Solutions obchodzi historyczny moment w swojej historii związany z 30-leciem swojej obecności w Polsce – w 1993 roku firma otworzyła swoje pierwsze biuro w Warszawie, a pięć lat później został założony oddział Motorola Solutions w Krakowie.

W jego ocenie, firma ta była jednym z pierwszych wielkich koncernów amerykańskich, które zdecydowały się zainwestować w Polsce po upadku komunizmu. Od tego czasu – wskazywał ambasador USA – w Polsce dokonało się wiele zmian, a nasz kraj wyrósł na lidera w Europie środkowo-wschodniej.

– Jestem dumny z amerykańskich inwestycji w Polsce – podkreślił Brzezinski. Jak dodał, Motorola Solutions wniosła znaczący wkład w rozwijający się sektor technologiczny w Polsce, a dzięki takim koncernom partnerstwo między Polską i USA pozostaje bardzo bliskie, szczególnie w takich obszarach jak energia, obronność, cyberbezpieczeństwo i komunikacja.

Ambasador wyraził zadowolenie z dotychczasowej współpracy z tych sektorach ze stroną polską i zapowiedział gotowość do dalszych działań nad pogłębianiem relacji amerykańsko-polskich z nowym rządem, który powstanie w wyniku niedawnych wyborów w naszym kraju.

Brzezinski w swoim wystąpieniu podkreślił, że inwestycje amerykańskie w Polsce „wysyłają jasny sygnał, że prowadzenie tutaj biznesu jest bezpieczne”.

– Polska jest bezpieczna; Polska jest zabezpieczona – zaznaczył ambasador USA wskazując, że amerykańskie przedsięwzięcia biznesowe zwiększają nasze zbiorowe bezpieczeństwo i wzmacniają gospodarki obu państw, a przy okazji pogłębiają także nasze wspólne wartości i więzi międzyludzkie.

Jacek Drabik, dyrektor Motorola Solutions Poland przypomniał, że amerykański koncern otworzył swoje pierwsze biuro w Warszawie w 1993 roku i od tego czasu zwiększył liczbę pracowników z 30 do 2,6 tys.

W 1998 firma założyła swój oddział w Krakowie – mówił Drabik – który na przestrzeni ostatnich 25 lat stał się jednym z największych na świecie ośrodków firmy opracowujących innowacyjne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa radiowego, wideo, analitycznego, cyberbezpieczeństwa oraz rozwiązań dla centrów zarządzania dla klientów z całego świata.

– Nasza działalność w Polsce rozwija się dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej i specjalistów dziedzinie programowania – podkreślił Drabik.

Według niego pracownicy polskiego działu badawczo-rozwojowego mogą się poszczycić ponad 160 przyznanymi patentami.

– Nasz zespół odgrywa ważną rolę w opracowywaniu innowacyjnego sprzętu i oprogramowania, które pozwalają organizacjom – od agencji bezpieczeństwa publicznego, po szkoły, szpitale i infrastrukturę krytyczną – pracować bezpieczniej – wskazał dyrektor.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Krakowie ogłoszono najnowszy kontrakt zawarty z firmą energetyczną Tauron Dystrybucja na znaczącą rozbudowę infrastruktury sieci komunikacji krytycznej opartej na technologii TETRA.

Według przekazanych informacji sieć radiowa zbudowana w oparciu o blisko 300 stacji bazowych umożliwi niezawodną komunikację w terenie na obszarze działalności firmy, który obejmuje blisko 20 procent powierzchni Polski oraz ponad 5,8 milionów klientów. Będzie to największa tego typu sieć łączności krytycznej w Polsce i jedna z największych pośród firm energetycznych w Europie.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły