Nie będzie osobnej kolejki dla krakowian na kąpielisko na Zakrzówku? Wojewoda ma duże wątpliwości

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

Wojewoda małopolski wszczął postepowanie w sprawie unieważnienia uchwały Rady Miasta Krakowa dotyczącej zmiany regulaminu Parku Zakrzówek. W tej uchwale radni zdecydowali, że krakowianie będą wpuszczani bez kolejki na pomosty z podwieszanymi basenami. Regulacja w praktyce mogła doprowadzić do tworzenia się dwóch kolejek – osobnej dla mieszkańców Krakowa, drugiej dla przyjezdnych. Najprawdopodobniej te przepisy nie wejdą w życie, bo wojewoda je uchyli.

- reklama -

– Służby prawne wojewody małopolskiego dokonały wstępnej analizy uchwały. Już na tym etapie pojawiły się istotne wątpliwości w zakresie zgodności tejże uchwały z konstytucyjnymi zasadami wolności i równości, w tym – z zasadą równego dostępu do obiektów użyteczności publicznej – informuje biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- REKLAMA -

Krytycy wpuszczania krakowian na kąpielisko na Zakrzówku poza kolejką podkreślali, że taki przepis prowadzi do segregacji. Wątpliwości budzi też zapis, że „mieszkańcy Krakowa, w szczególności osoby posiadające Kartę Krakowską, będą mogły wejść na teren Parku poza kolejnością”. Nie ma więc jasnego przepisu, jak zweryfikować, kto jest mieszkańcem Krakowa, a kto nim nie jest.

- Advertisement -

– Zwróciliśmy się do prezydenta miasta Krakowa oraz Rady Miasta Krakowa o przedstawienie wyjaśnień dotyczących kwestii budzących największe zastrzeżenia. Na zajęcie stanowisk wskazaliśmy termin do 17 lipca. Po zapoznaniu się z tymi stanowiskami będziemy kontynuować ocenę nadzorczą – zastrzegają urzędnicy wojewody małopolskiego.

Kontrowersje wzbudza też wprowadzona już zmiana. Wstęp na pomosty na Zakrzówku w słoneczne weekendy oraz dni świąteczne możliwy jest od godz. 9.00. Od tego momentu obsługa wydaje opaski uprawniające do wstępu. Wcześniejsze korzystanie z pomostów nie jest możliwe. Opaski wydawane są do godz. 19.00. Pierwszy raz te regulacje zastosowano w ostatni weekend, wcześniej wiele osób korzystało z podwieszanych basenów od wczesnego ranka, czasem po godz. 8 pomosty były już pełne ludzi. Teraz w weekendy mają być puste do godz. 9.00.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *