Nielegalne papierosy na lotnisku w Balicach. „Były przewożone w celach zarobkowych”

Grzegorz Skowron
Fot IAS Kraków

W trakcie długiego weekendu majowego, funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie (MUCS) zatrzymali na krakowskim lotnisku dwoje pasażerów podróżujących z Aten, którzy w bagażach nielegalnie przewozili do Polski papierosy bez polskich znaków akcyzy. Próbowali przewieźć w sumie 40 tys. sztuk papierosów, straty budżetu państwa z tytułu należności podatkowych mogły wynieść około 49 tys. złotych.

- reklama -

– W bagażu rejestrowanym mężczyzny lecącego przez Kraków do Łotwy, wykryto ponad 20 tys. szt. papierosów z tureckimi znakami akcyzy. Tym samym rejsem podróżowała kobieta, która była w drodze do Ukrainy. W nadanej przez nią walizce funkcjonariusze znaleźli 20 tys. szt. papierosów z tureckimi znakami akcyzy. Papierosy były przewożone w celach zarobkowych – informuje Magdalena Kobos z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

- REKLAMA -

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej kontrolują przepływ towarów i ludzi przez granice międzynarodowe w celu zapewnienia przestrzegania przepisów celnych, podatkowych i bezpieczeństwa państwowego. – Regularnie sprawdzają bagaże, aby upewnić się, że osoby przekraczające granice nie przewożą nielegalnych lub niebezpiecznych przedmiotów, takich jak: podrabiane leki, narkotyki, broń, materiały wybuchowe… Dbają o kwestie finansowe – pobór cła i podatków  oraz kontrolują, czy przemieszczane towary nie wymagają zezwoleń lub specjalnej dokumentacji – podkreśla Magdalena Kobos.

- Advertisement -

– Podróżnym może błędnie wydawać się, że kiedy przemieszczają się między krajami UE, ich bagaże nie są kontrolowane przez Służbę Celno-Skarbową, jak bagaże podróżnych spoza UE. To mit. Kontrolujemy bagaże podręczne i rejestrowane. Nieważne, czy walizka przyjechała do nas z Aten, czy z Chicago. Bagaże sprawdzamy, między innymi, przy pomocy skanerów rentgenowskich. Często obwąchuje je też specjalnie wyszkolony pies służbowy. Jeżeli istnieje podejrzenie, że w środku znajdują się przedmioty niebezpieczne lub nielegalne, otwieramy je w celu weryfikacji – mówi Anna Miłosz, Kierownik Oddziału Celnego Port Lotniczy Kraków-Balice.

Dozwolone limity

W przypadku wyrobów tytoniowych dozwolona ilość, z którą można podróżować do Polski różni się ze względu na wybrany środek transportu oraz to skąd przyjeżdżamy. Gdy podróżujemy spoza terenu Unii Europejskiej, wówczas:

  • Drogą inną niż morską i lądową wolno nam wwieźć do kraju 40 szt. papierosów lub 20 szt. cygaretek lub 10 cygar lub 50 g tytoniu.
  • Jeśli wybierzemy transport morski lub lotniczy, limity są wyższe i wynoszą odpowiednio 200 szt. papierosów lub 100 szt. cygaretek lub 50 szt. cygar lub 250 g tytoniu.

Inne limity obowiązują, gdy przejeżdżamy do Polski z krajów należących do Unii Europejskiej. Wtedy możemy ze sobą zabrać 800 szt. papierosów lub 400 szt. cygaretek lub 200 szt. cygar lub 1 kg tytoniu.

(AI GEG)

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *