Obchody 11 listopada w Krakowie [zdjęcia]

Grzegorz Skowron
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kraków uczcił 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polską. Kwiaty pod pomnikami, msza na Wawelu, pochód patriotyczny i defilada – to tylko niektóre z punktów święta 11 listopada w Krakowie.

- reklama -

(fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie)

- REKLAMA -

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości złożone zostały kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie oraz przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Symboliczne wiązanki spoczęły także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz u pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

- Advertisement -

O godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Po mszy patriotyczny pochód przeszedł ulicami Krakowa. Trasa wiodła od Wzgórza Wawelskiego, przez pl. Ojca Adama Studzińskiego, Drogą Królewską, przez Rynek Główny, a następnie ul. Floriańską do placu Jana Matejki. Pochód zatrzymał się przy Krzyżu Katyńskim, gdzie złożone zostały kwiaty.

Główna część obchodów odbyła się na placu Jana Matejki. To tu nastąpiła zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Odczytano apel pamięci, a następnie oddana została salwa honorowa.

Uroczystościom towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych na placu Jana Matejki. Od godziny 11.00 do 15.00 zobaczyć można było między innymi wystawione przez Wojska Obrony Terytorialnej: pojazd Aero 4×4, armatę przeciwlotniczą ZU-23-2, quad i motor oraz wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności. Dostępny był również średni samochód dowodzenia i łączności oraz średni samochód ratownictwa wysokościowego, które zaprezentowała Państwowa Straż Pożarna. Swoje pojazdy pokazała także Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Nie zabrakło także poczęstunku grochówką. Na uczestników obchodów Narodowego Święta Niepodległości czekało blisko 2 tys. porcji.

Obchody zakończyła tradycyjna defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *