Ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu i silnym wietrze

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Marcin Bielecki

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na wtorek ostrzeżenia o silnych i intensywnych opadach deszczu dla województw opolskiego i małopolskiego oraz dodatkowo o silnym wietrze dla województwa podkarpackiego.

- reklama -

W województwie opolskim ostrzeżeniami objęte zostały powiaty: brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, Opole, opolski, prudnicki i strzelecki.

- REKLAMA -

W województwie małopolskim: powiaty gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, tatrzański.

- Advertisement -

W województwach tych prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym.

W województwie podkarpackim ostrzeżeniem o intensywnych opadach deszczu objęte zostały powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, Krosno, krośnieński, leski, sanocki.

Ostrzeżenie o silnym wietrze dotyczy powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, dębickiego, jarosławskiego, jasielskiego, kolbuszowskiego, Krosno, krośnieńskiego, leskiego, leżajskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, mieleckiego, niżańskiego, przemyskiego, Przemyśl, przeworskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, Rzeszów, sanockiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego, Tarnobrzeg, tarnobrzeskiego.

Zakopane. Po fali ciepła nawrót zimy i opady śniegu; w Tatrach leżą powalone drzewa

Po trzydniowym ociepleniu i wzroście temperatury do 20 st. C, w Zakopanem we wtorek zaczął padać śnieg, a temperatura spadła do 2 st. Na Kasprowym Wierchu termometry wskazały cztery stopnie mrozu. Na tatrzańskich szlakach leżą powalone przez poniedziałkową wichurę drzewa, które są sukcesywnie usuwane.

Według zapowiedzi synoptyków to chwilowe ochłodzenie pod Tarami, bo już w kolejny weekend w Zakopanem termometry wskażą powyżej 20 st. C.

„Po poniedziałkowym wietrze na niektórych szlakach leżą powalone drzewa, które są sukcesywnie usuwane. Główne szlaki w dolinach, z wyjątkiem Doliny Chochołowskiej, są drożne. W Dolinie Chochołowskiej jest aktualnie wstrzymana sprzedaż biletów wstępu” – poinformowały służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Na pozostałe szlaki bilety są sprzedawane.

W wyższych partiach Tatr panują zimowe warunki – na szlakach zalega śnieg i jest ślisko. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

„Aktualnie pada śnieg, co w połączeniu z zachmurzeniem znacznie ogranicza widzialność i może prowadzić do pobłądzeń. W niektórych miejscach śnieg został przewiany – odsłonił się lód, a gdzie indziej wiatr utworzył większe depozyty śniegu, zwłaszcza w formacjach wklęsłych” – czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

Od soboty na Podhalu wiał z południa huraganowy wiatr, który wraz z napływem zwrotnikowego ciepła przyniósł saharyjski pył. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiatr przybrał na sile. Na szczytach wiało w porywach z prędkością do 130 km/h, a w Zakopanem porywy wiatru przekraczały 80 km/h. Drzewa zostały powalone przez wiatr m.in. na drogę prowadzącą z Zakopanego do Morskiego Oka. Powalone drzewa zatarasowały także trakt w Dolinie Chochołowskiej.

W poniedziałek wielkanocny doszło także do tragicznych zdarzeń. W parku w Rabce-Zdroju konar przygniótł 6-latkę i dwie kobiety. W Zakopanem drzewo śmiertelnie przygniotło 9-latka, a na zakopiańskiej Olczy złamany konar runął na auto kierowane przez kobietę. 23-latka zginęła na miejscu.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *