Będzie padać – mocno i przez kilka dni, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Małopolski ostrzeżenie 3. stopnia. Prognozowane są intensywne opady deszczu, o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku, od godz. 20, do poniedziałku, do godz. 7.
Sytuacja jest poważna – na godzinę 18.30 (dziś) wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Sztab kryzysowy zajmie się ocenę bezpieczeństwa na wypadek intensywnych opadów deszczu i zagrożenia podtopieniami. W związku z przechodzeniem przez Polskę niżu genueńskiego, dzisiaj w Krakowie zebrał się już Zespół Zarządzania Kryzysowego, podczas którego służby miejskie, inspekcje i straże zgłosiły gotowość podjęcia działań w przypadku wystąpienia nawalnych opadów deszczu. Najwięcej deszczu spadnie w piątek i sobotę.
Prognozowana suma opadów na w poszczególne dni:
od godz. 20.00 12 września do godz. 7.00 13 września wyniesie od 40 mm do 70 mm,
od godz. 7.00 13 września do godz. 7.00 14 września wyniesie od 80 mm do 120 mm,
od godz. 7.00 14 września do godz. 7.00 15 września wyniesie od 70 mm do 110 mm, lokalnie nawet do 150 mm,
od godz. 7.00 15 września do godz. 7.00 16 września suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.
Przygotowania w Krakowie spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego
W czwartek, 12 września, odbyło się zebranie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przeanalizowano możliwe zagrożenia dla Krakowa w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i podjęto następujące działania:
- Dzisiaj, 12 września, od wczesnych godzin porannych stałej kontroli i ewentualnemu oczyszczeniu poddawane są rowy odwadniające, przepusty, kolektory i miejsce szczególnie narażone (m.in. na ul. Udzieli, Kosiarzy, Majora i innych) na zbieranie się zanieczyszczeń uniemożliwiających swobodny odpływ wody
- Zapewniono dyżury oraz gotowość do użycia w razie potrzeby sprzętu znajdującego się w Gminnym Magazynie Przeciwpowodziowym przy ul. Siwka
- Polskie Koleje Państwowe zapewnią stałe oczyszczanie potoku Drwinka przed przepustem pod torami kolejowym przy ul. Udzieli
- Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej zapewni pełną mobilizację podległych sił i środków wspomaganych Ochotniczymi Strażami Pożarnymi do realizacji zadań kryzysowych
- Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa poprzez podległe struktury zapewni stały dopływ informacji w zakresie monitoringu sytuacji powodziowej na terenie miasta zgodnie z procedurami do Planu Zarządzania Kryzysowego
- Komendant Miejski Policji zapewni realizację zadań wynikających z bieżących potrzeb w tym służby ruchu drogowego (m.in. objazdy, pilotowanie pojazdów przewożących piasek oraz sprzęt przeciwpowodziowy)
- Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zapewni w razie potrzeby wzmocnienie działań transportowych
- Wodociągi Miasta Krakowa zapewnią gotowość do wykorzystania sprzętu do udrażniania kanalizacji na terenie Krakowa
- Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa będzie utrzymywać stały kontakt ze służbami dyżurnymi TAURON Dystrybucja oraz PGNiG w celu zapewnienia szybkiego usuwania ewentualnych awarii w sieci
- Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna przygotuje worki z piaskiem, które w zależności od potrzeb będą przekazywane mieszkańcom w rejonach zagrożonych
- Członkowie Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostali zobowiązani do pełnej dyspozycyjności do realizacji zadań w okresie występowania zagrożenia.
Magazyn przeciwpowodziowy, którym zarządza KEGW jest w pełni wyposażony. Przechowywany jest tam sprzęt, który używany jest w czasie powodzi, m.in. pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie, koce, gumiaki czy ubrania przeciwdeszczowe. Zgromadzono prawie 2 tys. ton piasku i 200 tys. pustych worków.
W Krakowie mamy ponad 27 tys. wpustów ulicznych, potocznie nazywanych „kratkami”. KEGW prosi o monitorowanie sytuacji w swoim najbliższym otoczeniu. Zauważone przypadki niedrożnych studzienek należy zgłosić pod nr 12 616 75 55 przez całą dobę z podaniem ich lokalizacji. Ekipy interwencyjne natychmiast podejmą działania we wskazanym miejscu.
(AI GEG)
Zbiornik Czorsztyński gotowy na przyjęcie większych opadów
Z uwagi na wyjątkowo niskie poziomy wody w zlewni Dunajca, Zbiornik Czorsztyńskim dysponuje pełną rezerwą powodziową oraz dodatkowo tak zwaną przypadkową rezerwą i może przyjąć nawet większe, kilkudniowe opady deszczu. Nie ma powodów do paniki i wyprzedzających działań – uspokaja kierownik działu hydrologicznego Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica inż. Jerzy Stypuła.
„Mamy wyjątkowo niskie poziomy wody w zbiorniku wywołane wcześniejszą suszą. Utrzymujemy stałą rezerwę powodziową, ale patrząc na prognozy i dane z różnych agencji, nie spodziewamy się nadzwyczajnych przyborów wody. Nie widzimy powodów do paniki i wyprzedzających działań. Mamy miejsce na przyjęcie większych, kilkudniowych opadów” – powiedział PAP inż. Stypuła.
Jak wyjaśnił, w ostatnim czasie dopływ wody do Zbiornika Czorsztyńskiego jest w przedziale od 10 do 15 metrów sześciennych na sekundę, dlatego odpływ na zaporze w Niedzicy oraz ze zbiornika wyrównawczego w Sromawcach jest różnicowany między 11 a 14 metrów sześciennych na sekundę. W ciągu dnia są wypuszczane większe ilości wody, tak aby na Przełomie Dunajca mogły się odbywać turystyczne spływy.
Inż. Stypuła dodał, że okres powodziowy dla Podhala to czerwiec-lipiec, a ostrzeżenia powodziowe na najbliższe dni są przewidywane poza zlewnią Zbiornika Czorsztyńskiego.
„Na razie jesteśmy na granicy minimalnych odpływów wody z zapory. Nawet większy opad nie jest w stanie nam zagrozić. Nie prowadzimy żadnych działań wyprzedzających z wyjątkiem obserwacji prognoz” – dodał.
Nawalne deszcze związane z niżem genueńskim w Tatrach i na Podhalu są zapowiadane na piątkowe popołudnie, sobotę i niedzielę. W ciągu doby może tu spaść do stu litrów wody na metr kwadratowy.
(PAP)