Jest trochę niespodzianek i nowych nazwisk, zwłaszcza na listach kandydatów do Rady Miasta Krakowa. Nie ma odpowiedzi, czy wśród tych osób jest też kandydat na prezydenta Krakowa. Prawo i Sprawiedliwość wciąż nie wskazało takiego kandydata, na razie zatwierdziło listy do Rady Miasta Krakowa i Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Kandydaci do Rady Miasta Krakowa – z kandydatem na prezydenta?
W trzech z siedmiu okręgów w wyborach do Rady Miasta Krakowa PiS ma nowych liderów. W okręgu nr 1 pierwsze miejsce otrzyma Agnieszka Paderewska, doradczyni w Ministerstwie Edukacji za rządów PiS, asystentka posła Ryszarda Terleckiego. Pięć lat temu liderem listy PiS w tym okręgu był Mariusz Kękuś, który teraz ma startować z innego okręgu z miejsca drugiego. Czołówkę listy PiS w okręgu nr 1 uzupełniają także nowe twarze – to radni dzielnicowi Monika Bętkowska (stare Miasto) i Grzegorz Finowski (Grzegórzki).
Liderem listy PiS w okręgu nr 2 będzie Maciej Michałowski, za rządów PiS pełnomocnik ministra infrastruktury ds. Igrzysk Europejskich. Pięć lat temu z pierwszego miejsca startował wieloletni radny Bolesław Kosior. Drugie miejsce utrzymała Agata Tatara.
W okręgu nr 3 na pierwszym miejscy znajdzie Mariusz Andrzejewski. Jego nazwisko pojawiało się już w mediach, ale w kontekście kandydowania na prezydenta Krakowa. I nie jest wykluczone, że prof. Uniwersytetu Ekonomicznego będzie zarówno kandydatem na radnego, jak i na prezydenta miasta. Drugie miejsce w okręgu nr 3 przypadnie radnemu Markowi Sobierajowi, a trzecie – Mirosławowi Gilarskiemu, który kiedyś był radnym miejskim.
W kolejnych okręgach liderzy list PiS to te same osoby co w wyborach samorządowych w 2018 roku: Krzysztof Sułowski (okręg nr 4), Małgorzata Kot (okręg nr 5), Michał Drewnicki (okręg nr 6) i Włodzimierz Pietrus (okręg nr 7). W tej czwórce także jest potencjalny kandydat na prezydenta Krakowa – to obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.
Kandydaci do sejmiku – bez marszałka
Największą niespodzianką na listach PiS do małopolskiego sejmiku jest brak obecnego marszałka Witolda Kozłowskiego wśród liderów list. Może nawet dojść do tego, że nie będzie go w ogóle na listach PiS w tych wyborach. Informowaliśmy o tym, jak do tego doszło.
W okręgu nr 1 (powiaty olkuski, chrzanowski, oświęcimski, miechowski), liderką listy PiS będzie – tak jak pięć lat temu – Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego w kończącej się kadencji.
W okręgu nr 2 (powiaty krakowski, proszowicki, wielicki) pierwsze miejsce przypadnie Łukaszowi Smółce, obecnemu wicemarszałkowi. Na drugiej pozycji znajdzie się radny Bogdan Pęk, ojciec senatora Marka Pęka.
Krakowską listę PiS (okręg nr 3) otworzy – tak jak pięć lat temu – Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, przewodniczący małopolskiego sejmiku. Dwójkę dostanie były wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, trzecie – była kurator oświaty Barbara Nowak.
Czołówkę listy w okręgu nr 4 (powiaty wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski i tatrzański) zdominują obecni radni sejmiku. Jedynka to Rafał Stuglik, dwójka Danuta Kawa, trójka – Marek Wierzba.
Tarnowskiej liście (okręg nr 5 – miasto Tarnów i powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski) będzie przewodził były wicewojewoda Ryszard Pagacz. Za nim znajdzie się wicemarszałek Józef Gawron oraz Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa.
W okręgu nr 6 (Nowy Sącz i powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki) liderem listy PiS – tak jak pięć lat temu – będzie Grzegorz Biedroń. Dwójkę dostanie radna Jadwiga Wójtowicz, trzeci będzie były poseł Jan Duda. To z tego okręgu pięć lat temu z czwartego miejsca na liście PiS kandydował do sejmiku Witold Kozłowski, który potem został marszałkiem województwa.
Na co może liczyć PiS w Krakowie i Małopolsce?
W przypadku wyborów do Rady Miasta PiS nie ma szans na wygraną. Kraków to jedyne miejsce w Małopolsce, gdzie znaczącą przewagę ma Koalicja Obywatelska. Utrzymanie więc obecnej liczby radnych (15) będzie znakomitym wynikiem wyborczym.
W walce o prezydenturę kandydat PiS także ma niewielkie szanse. Sukcesem będzie dostanie się do drugiej tury.
W przypadku sejmiku idzie o utrzymanie władzy w regionie. Sondaże pokazują, że w skali kraju PiS może stracić kilka sejmików. W Małopolsce walka będzie bardzo zacięta, a o tym, czy PiS utrzyma władzę w regonie, czy też ją straci, mogą zdecydować niewielkie różnice.
(AI GEG)