Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć 17 regionalnych struktur i 17 pełnomocników w regionach. To duża zmiana, bo do tej pory było aż 94 szefów okręgów. W Małopolsce na lidera PiS został wyznaczony Andrzej Adamczyk, były minister infrastruktury. Wygląda na to, że nowa struktura partyjna to przygotowanie do przyszłorocznych wyborców samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.
Do tej pory struktury partyjne PiS pokrywały się w dużym przybliżeniu z okręgami w wyborach do Senatu. W Małopolsce mieliśmy aż 7 pełnomocników PiS. Poniżej ich wykaz
Okręg nr 30 – Oświęcim obejmujący powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki – Pełnomocnik Okręgowy Pan Mariusz Krystian.
Okręg nr 31 – Olkusz obejmujący powiaty: krakowski, miechowski, olkuski – Pełnomocnik Okręgowy Pan Łukasz Smółka.
Okręg nr 32 i 33 – Kraków obejmujący miasto Kraków – Pełnomocnik Okręgowy Pan Łukasz Kmita.
Okręg nr 34 – Bochnia obejmujący powiaty: bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki – Pełnomocnik Okręgowy Pani Józefa Szczurek-Żelazko.
Okręg nr 35 – Tarnów obejmujący powiaty: dąbrowski, tarnowski oraz miasto Tarnów – Pełnomocnik Okręgowy Pani Anna Pieczarka.
Okręg nr 36 – Nowy Targ obejmujący powiaty: limanowski, nowotarski, tatrzański – Pełnomocnik Okręgowy Pani Anna Paluch.
Okręg nr 37 – Nowy Sącz obejmujący powiaty: gorlicki, nowosądecki oraz miasto Nowy Sącz – Pełnomocnik Okręgowy Pan Wiktor Durlak.
Kiedy kilka lat temu PiS zdecydowało się na przystosowanie swoich lokalnych struktur do okręgów senackich, pojawiały się spekulacje, że dojdzie do zmian w ordynacji wyborczej do Sejmu i zwiększenia liczby okręgów, a tym samym zmniejszenia liczby wybieranych posłów w każdym okręgu. Gdyby do tego doszło, wyniki październikowych wyborów miałyby kompletnie inne przełożenie na podział mandatów. Być może dałyby nawet PiS większość w Sejmie, a na pewno PiS nie straciłoby aż tylu mandatów. Ostatecznie do zwiększenia liczby okręgów nie doszło.
Teraz PiS przystosowuje swoje lokalne struktury do podziału administracyjnego kraju. Okręgi partyjne pokrywają się z 16 województwami, jest też osobna struktura PiS dla Warszawy. Można się tylko domyślać, że poprzedni podział w terenie się nie sprawdził, a ten najnowszy to przygotowanie do wyborów samorządowych, głównie do sejmików wojewódzkich. Także w wyborach do Parlamentu Europejskiego nowe struktury będą lepsze, bo okręgi w eurowyborach to jedno lub dwa województwa. Np. osobne okręgi to Warszawa i Mazowsze, czyli takie same okręgi, jakie teraz wprowadza PiS.
PiS ma już nie tylko nowy podział na lokalne struktury, ale także pełnomocników na nowe okręgi. W Małopolsce szefem będzie były minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wygląda na to, że to od niego w największym stopniu będzie zależał kształt list PiS do małopolskiego sejmiku i rad powiatów, a potem lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.
(AI GEG)