Graffiti czy bazgroły? Autorzy tych malowideł zostali zatrzymani i przekazani policji. Zostali złapani prawie na gorącym uczynku. Ich „wyczyn” uznano za dewastację betonowych podpór słupów energetycznych na Bulwarze Kurlandzkim.
O zatrzymaniu sprawców owej dewastacji informuje Straż Miejska w Krakowie. Zgłoszenie o tym, że ktoś maluje farbami w spray’u betonowe podpory słupów energetycznych na Bulwarze Kurlandzkim, wpłynęło do strażników miejskich w poniedziałek, 13 listopada 2023. – Według osoby zgłaszającej sprawcami tej dewastacji są dwaj, ubrani na czarno mężczyźni. Wysłani na miejsce strażnicy dzięki wsparciu operatora monitoringu, szybko zlokalizowali sprawców i chwilę później ich ujęli. Mężczyźni przyznali się, że malowali bez zgody zarządcy. Sprawa została przekazana policji – relacjonują funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy w mediach społecznościowych zamieścili zdjęcia pomalowanych podpór.
(fot. Straż Miejska w Krakowie)
Informacja wywoła dyskusję wśród internautów dyskusję. „I gdzie ta dewastacja?” – pyta jeden z internautów. „Akurat w miejscach jak to, grafitti powinno być wręcz wskazane” – ocenia kolejny (pisownia „grafitti” z oryginalnego komentarza). „Graffiti tak ale grafitti czyli ohydne bazgroły powinny być karane” – ripostuje osoba broniąca interwencji Straży Miejskiej.
Są też tacy, którzy kpią z tej interwencji. „Dzięki, od razu czuje się bezpieczniej” – ironizuje kolejny uczestnik internetowej dyskusji. „Bohaterscy strażnicy znów uratowali świat…serio na takie akcje idą pieniądze z podatków ? A na Floriańskiej przejść się nie da żeby jakiś zapijaczony menel nie prosił o kasę na picie” – twierdzi następny internauta.
„Dzięki tej akcji przynajmniej następnego poranka wielu właścicieli nieruchomości nie rozpoczęło dnia od liczenia wielotysięcznych strat” – broni strażników inna osoba. I ta opinia też ma swoich zwolenników.
– Nielegalne malunki na ścianach kamienic, ekranów akustycznych lub mostów to nierzadki obraz spotykany w wielu miastach. Nie ma on nic wspólnego z estetyką, a wręcz oburza użytkowników wspólnej przestrzeni publicznej – twierdzą miejscy urzędnicy. I podkreślają, że miejskie służby na bieżąco starają się usuwać szpecące krajobraz bazgroły. – Jednak brak właściwych przepisów w tym zakresie nie obliguje do takich działań właścicieli prywatnych posesji – zaznaczają.
Na stronie bazgroly.krakow.pl znajduje się baza adresów oszpeconych obiektów zgłaszanych przez mieszkańców.
W 2023 roku (od stycznia do września) krakowskie MPO usunęło z miejskich obiektów graffiti o łącznej powierzchni 12 051 m2.. W tym z ekranów akustycznych i z obiektów inżynierskich – m.in. mostów, wiaduktów, tuneli, przejść podziemnych, kładek dla pieszych i murów oporowych oraz z pomników. Koszt kwota oczyszczania wyniósł ponad 142 tys. złotych. Dla porównania, w zeszłym roku jednostka usunęła łącznie 10 974 m2 graffiti. Podjęto 445 interwencji, a koszt całości prac wyniósł ponad 87 tys. zł.
Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie także zleca na bieżąco usuwanie nielegalnych napisów z elewacji budynków pozostających w zarządzie jednostki. Według stanu na 30 września 2023 roku odnotowano 104 zgłoszenia dotyczące nielegalnych napisów, powierzchnia dewastacji wyniosła około 1460 m2, a koszt ich usunięcia to ponad 44 tys. złotych. Na budynkach pojawiają się napisy o charakterze kibicowskim, treści wulgarne, rysunki i inne bazgroły o powierzchni od 1 m2 do ok. 100 m2.
W odniesieniu do poprzedniego roku, widać tendencję do dokonywania dewastacji na małych powierzchniach elewacji, tj. od 10 m2 do 30 m2. Zdarzają się też dewastacje większych powierzchni, np. 98 m2 na terenie nieruchomości położonej przy ul. Marczyńskiego 7, czy też dewastacja elewacji o powierzchni ok. 70 m2 na terenie budynku położonego przy ul. Borkowskiej 29 w Krakowie. Akty wandalizmu dotyczyły pawilonów handlowych, budynków mieszkalnych, a także budowli i budynków pozostających pod ochroną konserwatorską.
Gdzie zgłosić nielegalne graffiti?
- bazgroly.krakow.pl
- nielegalne graffiti na budynkach ZBK
- dzwoniąc do dyspozytorni głównej MPO: 12 646 23 61 lub mailowo na adres: interwencje24h@mpo.krakow.pl
- akty wandalizmu można zgłaszać też do straży miejskiej na nr tel. 986.
(AI GEG)