Już rozpoczęła się instalacja pierwszych świątecznych iluminacji

Podzielże się tym

Fot. Agencja Informacyjna GEG (zdjęcie ilustracyjne)

Na ulicach Krakowa rozpoczęła się instalacja pierwszych świątecznych iluminacji. Motywem ozdób po raz trzeci będą wzory z wawelskich arrasów – poinformował we wtorek krakowski urząd miasta.

Na razie montowane są świetlne rzeźby zwierząt, a całość dekoracji ma zgodnie z planem być przygotowana na jarmark bożonarodzeniowy, który rozpocznie się 24 listopada.

Urząd miasta poinformował, że iluminacje będą utrzymane w złotej i srebrnej kolorystyce, nawiązując w ten sposób do nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy. Wśród wzorów pojawią się zaczerpnięte z tych dzieł zwierzęta, w tym jelenie, wielbłądy i żyrafy oraz motywy roślinne, przede wszystkim liście akantu w girlandach. Dekoracja ma być wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.

Jak w poprzednich latach na Rynku Głównym stanie żywa choinka. Świąteczne drzewka pojawią się także na Rynku Podgórskim, przed Muzeum Narodowym, na placu Centralnym oraz placu Wszystkich Świętych.

W miejscach chętnie odwiedzanych przez krakowian i turystów, zostaną zainstalowane specjalne fotopunkty:

  • na placu Szczepańskim – rama z dwoma lampartami
  • na placu Wielkiej Armii Napoleona (pod Wawelem) – rama w otoczeniu dwóch jeleni
  • na Rynku Podgórskim – rama z dwiema żyrafami
  • pod murami Wawelu, przy placu św. Idziego – rama w otoczeniu dwóch wielbłądów
  • na Plantach – rajski ptak

Krakowski urząd poinformował w komunikacie, że umowa na udekorowanie miasta została podpisana z firmą Multidekor, na dwa lata, na kwotę ok. 1,4 mln zł. Firma będzie odpowiedzialna za dekorowanie, nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem oraz konserwację i przechowywanie iluminacji w tym czasie.

(PAP) (AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.