Ad image

Podwyżka opłat za wypożyczenie miejskiego roweru LajkBike

Grzegorz Skowron
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie szykuje podwyżkę opłat za korzystanie z miejskich rowerów LajkBike. Projekt uchwały w tej sprawie trafił już do radnych. Nowe stawki abonamentowe systemu LajBike mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

- reklama -

Stawka za miesięczne wypożyczenie tradycyjnego roweru w systemie wynosi obecnie 29 złotych. Od nowego roku będzie to o 4 złote więcej, czyli miesięczny abonament wyniesie 33 złote. Wynajem rowerów elektrycznych w wersji z miesięcznym limitem kilometrów podrożeje z 79 do 89 złotych. Wypożyczenie elektryka bez limitu kilometrów nadal będzie kosztować 499 złotych na miesiąc. Nie zmieni się też wysokość kaucji – 100 złotych za rower tradycyjny, 500 złotych za elektryczny. Projekt uchwały przekazany radnym dopuszcza „czasowe obniżenie opłaty za wypożyczenie roweru w ramach akcji promocyjnych”. Korzystanie z tej możliwości będzie zapewne stosowane, gdy chętnych na rowery będzie mniej niż jest jednośladów w miejskiej wypożyczalni.

- REKLAMA -

Uchwalenie nowego cennika Zarząd Transportu Publicznego tłumaczy tym, że z końcem roku wygasa ten obecnie obowiązujący. „Podobnie jak w przypadku poprzedniego cennika, stawka miesięcznego wynajmu roweru ze wspomaganiem elektrycznym z limitem kilometrów nawiązuje do ceny biletu miesięcznego mieszkańca na wszystkie linie – koszt wynajmu roweru jest tańszy o 1 zł od kosztu zakupu opisanego powyżej biletu miesięcznego. Wzrost stawki za wynajem roweru tradycyjnego przyjęto na podobnym poziomie procentowym, co wzrost stawki za wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym z limitem kilometrów. Z uwagi na znaczną wysokość obowiązującej stawki za wynajem roweru ze wspomaganiem elektrycznym bez limitu kilometrów, nie zdecydowano się na jej podwyższenie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

- Advertisement -

Debaty i decyzji radnych w sprawie nowych cen za wypożyczanie rowerów miejskich w systemie LajkBike można spodziewać się w listopadzie. Nowe ceny abonamentów mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Do wypożyczenia w systemie LajkBike są dwa typy rowerów: tradycyjny, polskiej marki Romet oraz ze wspomaganiem elektrycznym, polecany na dłuższe odległości (ponad 5-6 km), holenderskiej marki Popal. Oba typy mają 28 calowe koła. Rower tradycyjny wyposażony jest w 3-biegową przerzutkę, rower ze wspomaganiem elektrycznym ma 7 biegów. Wszystkie rowery wyposażone są w odpowiednie hamulce, wymagane oświetlenie, zapięcie łańcuchowe oraz blokadę na koło typu O-lock.

Aby zostać użytkownikiem systemu LajkBike’a trzeba  wykonać kilka czynności. Najpierw trzeba będzie wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie. Użytkownik następnie otrzymuje e-mail potwierdzający przyjęcie zgłoszenia. Jeśli typ roweru, którego chęć wypożyczenia była zgłoszona, jest dostępny, wówczas wysyłany jest mail z prośbą o dokonanie przedpłaty w celu wypożyczania. Po jej dokonaniu, w wyznaczonym terminie trzeba osobiście zgłosić się po odbiór sprzętu (następuje sprawdzenie dokumentów).

Rowery LajkBike zgodnie z regulaminem są przeznaczone tylko do użytku niekomercyjnego. Wykonywanie pracy zarobkowej, czyli na przykład realizacja dostaw kurierskich, jest zabronione. Rowerem można poruszać się też tylko na terenie Krakowa oraz strefy buforowej, obejmującej obszar 1 km od granic miasta.

Sprzęt każdy użytkownik otrzymuje do domu. Można go przechowywać na ulicy lub w innych ogólnie dostępnych miejscach, ale w takich sytuacjach trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu. Chodzi o zablokowanie tylnego koła oraz przymocowanie ramy roweru dołączonym łańcuchem do stojaka rowerowego lub innego, podobnego stałego uchwytu.

W cenie abonamentu LajkBike użytkownicy dostają nie tylko rower na wyłączność, ale też usługę naprawy usterek. Chodzi o takie niezawinie kłopoty jak przebita dętka, zużyte klocki hamulcowe, urwany łańcuch, rozregulowana przerzutka, pęknięta szprycha czy scentrowane koło.

(AI GEG)

[materiał partnera]

Oprócz miejskich rowerów, warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność płatności online, które znacząco ułatwiają codzienne transakcje, także w kasynach internetowych.

Gry Online BLIK to nowoczesna forma płatności, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce.

Lista kasyn  obsługujących BLIK w 2024 roku stale się powiększa, oferując graczom szybkie i bezpieczne wpłaty. Kasyno z wpłatą BLIK pozwala na błyskawiczne realizowanie transakcji bez konieczności użycia karty płatniczej, co zwiększa komfort i anonimowość. Wpłaty można dokonywać za pomocą kilku kliknięć, co czyni tę metodę jedną z najbardziej wygodnych na rynku. Ranking kasyn obsługujących BLIK obejmuje nie tylko szybkie depozyty, ale także atrakcyjne bonusy powitalne dla nowych użytkowników.

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *