Policyjny dron nad przejściami dla pieszych [video]. Sypią się mandaty

Podzielże się tym

Fot. Policja Nowy Sącz

Wyprzedzasz na psach lub w bezpośrednim sąsiedztwie przejść dla pieszych? Nie rób tego, bo nie wiesz nawet, kiedy twoje wykroczenie zostanie wyłapane przez policjantów. A właściwie zarejestrowane przez policyjnego drona. Za takie przewinie kara jest surowa – 1,5 tys. zł mandatu i 15 punktów karnych.

Na własnej skórze przekonało się o tym kilka dni temu dziewięciu kierowców w Nowym Sączu. W miniony czwartek (12 października 2023) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, przy wsparciu krakowskich funkcjonariuszy, prowadzili cykliczną akcję mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i eliminowanie nieprawidłowych zachowań na drodze. Po raz kolejny szczególnym policyjnym nadzorem zostały objęte przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów zlokalizowane przy ul. Królowej Jadwigi oraz al. Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu.

Sprawdzanie, czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów, zdecydowanie ułatwił funkcjonariuszom bezzałogowy statek powietrzny małopolskiej Policji. – Kamera drona m.in. monitorowała, czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, nie omijają pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzała, czy piesi nie wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem – relacjonują policjanci. W momencie, gdy operatorzy drona zaobserwowali wykroczenie, natychmiast przekazywali informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmował interwencję wobec sprawcy.

Podczas prowadzonych działań mundurowi ujawnili łącznie 9 wykroczeń – wszystkie dotyczyły wyprzedzania w rejonie przejść dla pieszych. Za to wykroczenie grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych.

– Należy pamiętać, że w okolicy przejść dla pieszych kierujący muszą zachowywać szczególną ostrożność i koncentrację, by nie doprowadzić do potrącenia. Rozwagę muszą zachowywać także sami piesi – choć przepisy dają im sporo praw w kwestii pierwszeństwa, nie są zwolnieni z przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przed przejściem na drugą stronę jezdni każdorazowo muszą upewnić się, czy mogą to zrobić w sposób bezpieczny – przypominają policjanci

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.