Porozumienie władz UJ i okupujących nieczynny akademik; strajk zakończy się w środę

Grzegorz Skowron
Fot. Flickr

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciele prowadzących strajk okupacyjny w budynku nieczynnego akademika uczelni „Kamionka” w Krakowie podpisały wspólne stanowisko, na mocy którego strajk zostanie zakończony. Jak zapewnili protestujący, opuszczą oni budynek do środy do godziny 14.

- reklama -

W stanowisku przesłanym we wtorek mediom przez biuro prasowe UJ zawarto szereg postulatów, które zostały uzgodnione i podpisane w trakcie spotkania władz Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentów UJ z Koła Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza”.

- REKLAMA -

W dokumencie tym władze uczelni po raz kolejny potwierdziły, że jeszcze przed rozpoczęciem okupacji, podjęły decyzję o wstrzymaniu procedury sprzedaży budynków dawnego akademika przy ul. Kamionka 11 i 11a. Zadeklarowały też zlecenie niezależnej wyceny remontu akademika oraz ustalenie liczby uprawnionych osób zainteresowanych zamieszkaniem w tym obiekcie.

- Advertisement -

W przypadku potwierdzenia woli zamieszkania przez studentów w budynku „Kamionka” – zaznaczono w dokumencie – ustępujący rektor i rektor-elekt wspólnie przedstawią senatowi uczelni projekt uchwały o uchyleniu zgody na sprzedaż nieczynnego akademika.

Władze uczelni zapewniły także, że nie planują sprzedaży domu studenckiego „Bursa Jagiellońska”, a także są w toku prac zmierzających do budowy nowego akademika na terenie III Kampusu UJ.

„Mając na względzie dobro swoich studentów, władze UJ deklarują, że nie będą składać przeciwko nim zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jak również z własnej inicjatywy nie będą podejmować działań, celem pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów UJ, będących uczestnikami okupacji w +Kamionce+” – zapewniono w podpisanym dokumencie.

Zgodnie z jego zapisami, podpisanie tego stanowiska jest równoznaczne z zakończeniem okupacji terenu „Kamionki” przez wszystkie protestujące osoby i opuszczeniem budynku do środy do godz. 14.00

Przedstawicielka protestujących Amelia Antonowicz zapewniła PAP, że porozumienie jest wiążące dla protestujących. „Porozumienie dzisiaj zostało przez nas podpisane, jak również i władze – jutro strajk dobiegnie końca (…). Pożegnamy się, opuścimy ten budynek, wcześniej wyczyścimy go po sobie i będziemy czekać na dalsze działanie uniwersytetu i oczywiście cały czas będziemy śledzić sytuację +Kamionki+” – zapowiedziała.

Grupa studentów 17 maja rozpoczęła strajk okupacyjny należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego nieczynnego Domu Studenckiego „Kamionka”, żądając wycofania się władz uczelni z decyzji o sprzedaży akademika, remontu budynku i możliwości zamieszkiwania tam od kolejnego roku akademickiego. Wskazywali na wysokie ceny mieszkań w Krakowie i duże zapotrzebowanie na miejsca w domach studenckich.

(PAP)

Wspólne stanowisko władz Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentów UJ z Koła Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza” ustalone podczas spotkania Uczelnianej Rady Samorządu Studentów w dniu 27 maja 2024 r.

1. Władze UJ po raz kolejny potwierdzają, że w dniu 20 kwietnia br., czyli przed rozpoczęciem okupacji budynku, podjęły decyzję o wstrzymaniu procedury sprzedaży byłych akademików przy ul. Kamionka 11 i 11a.

2. UJ zleci niezależną wycenę remontu w budynku „Kamionka” oraz ustali liczbę uprawnionych osób zainteresowanych zamieszkaniem w byłym akademiku. W przypadku potwierdzenia  woli zamieszkania przez studentów w budynku „Kamionka”  rektor UJ prof. Jacek Popiel i rektor-elekt prof. Piotr Jedynak wspólnie przedstawią Senatowi projekt uchwały o uchyleniu uchwały nr 14/I/2018 Senatu UJ z dnia 31 stycznia 2018 roku w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonej w Krakowie przy ulicy Kamionka 11 i 11a.

3. Po otrzymaniu wyceny koniecznego remontu, warunkującej decyzję o dostosowaniu budynku „Kamionka” do użytkowania, termin udostępnienia akademika będzie uzależniony od przebiegu obowiązujących procedur zamówień publicznych oraz realizacji niezbędnych prac remontowych.

4. Rektor – elekt prof. Piotr Jedynak potwierdził w dniu 20 maja br., że nie planuje sprzedaży domu studenckiego „Bursa Jagiellońska”. Bursa jest i będzie miejscem zamieszkania oraz miejscem pracy dla osób tworzących wspólnotę akademicką UJ.

5. Uniwersytet jest w toku prac zmierzających do budowy akademika na Ruczaju (III Kampus UJ). Osoby studiujące w UJ zostały przez władze UJ poinformowane o harmonogramie realizacji tej inwestycji.

6. Zgodnie z ustaleniami podjętymi na kolegium rektorskim w kwietniu br., Uniwersytet zwiększy dostępność miejsc dla osób studiujących w UJ już w roku akademickim 2024/2025.

7. Mając na  względzie dobro swoich studentów, władze UJ deklarują, że nie będą składać przeciwko nim zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jak również z własnej inicjatywy nie będą podejmować działań, celem pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów UJ, będących uczestnikami okupacji w „Kamionce”.

8. Strony ustalają, że podpisanie niniejszego stanowiska jest równoznaczne z  zakończeniem okupacji terenu „Kamionki” przez wszystkie protestujące osoby i opuszczeniem budynku do dnia 29 maja br. do godz. 14.00. 

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *