Dorota Niedziela, posłanka z zachodniej Małopolski, będzie wicemarszałkinią Sejmu. Będzie jedną z dwóch kobiet desygnowanych przez Koalicję Obywatelską do prezydium Sejmu.
W poniedziałek, 13 listopada 2023 roku, odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Podczas tego posiedzenia zostanie wybrany marszałek Sejmu i wicemarszałkowie. Wiadomo już, kto zajmie te stanowiska.
Sejmem przez pierwsze dwa lata pokieruje Szymon Hołownia z Polski 2050. Po dwóch latach jego miejsce Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.
Koalicja Obywatelska będzie mieć dwa miejsca w prezydium Sejmu. Wicemarszałkiniami zostaną Dorota Niedziela i Monika Wielichowska. PSL zgłosi na wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego, Lewica – Włodzimierza Czarzastego (za dwa lata, kiedy Czarzasty zostanie marszałkiem, fotel wicemarszałka przypadnie Polsce 2050.
Nie wiadomo jeszcze, czy do prezydium Sejmu wejdzie Elżbieta Witek, którą zgłasza PiS, a której nie chce w prezydium Koalicja Obywatelskiej. Ważą się też losy tego, czy swojego wicemarszałka będzie mieć Konfederacja 0 jeśli tak, zostanie nim Krzysztof Bosak.
Pewne jest, że Małopolska nadal będzie mieć swojego wicemarszałka. W poprzedniej kadencji był nim Ryszard Terlecki z PiS, wtedy poseł z Krakowa, dziś poseł z Nowego Sącza. Teraz wicemarszałkinią będzie Dorota Niedziela, posłanka z zachodniej Małopolski. Rekomendację dla niej potwierdził Donald Tusk podczas rady krajowej Koalicji Obywatelskiej, która odbyła się w poniedziałek rano.
Dorota Niedziela jest posłanką od 2011 roku. W drugiej połowie 2015 roku, w końcówce rządu Ewy Kopacz, była wiceministrem środowiska. W ostatnich wyborach w okręgu nr 12 (Małopolska zachodnia) zdobyła 28 783 głosy.
(AI GEG)