Dzięki Mikołajowi Rejsowi w ubiegłym roku w Parku Sanguszków zamieszkał Opiekun Dworowy. Ale to nie koniec malowanych opowieści na ścianach – teraz Mikołaj sprowadza do Tarnowa Egzogalaktycznego Podróżnika, który swoją ostoję znajdzie na dziedzińcu Pałacu Młodzieży.
Mikołaj Rejs to nie tylko rodowity tarnowianin, ale i wychowanek Pałacu Młodzieży. – Tarnów to moje rodzinne miasto i po powrocie z Lubelszczyzny postanowiłem coś ciekawego tutaj zrobić – mówi. – W pracy będą elementy starosłowiańskich wierzeń, nie zabraknie elementów związanych z Tarnowem, czyli krzewów tarniny, które kiedyś porastały te tereny oraz inspiracji twórczością Jana Szczepanika – wyjaśnia i dodaje, że cała praca zajmie ok. dwóch tygodni, jednak jest ona rozłożona w czasie i uzależniona od wielu czynników zewnętrznych. Inicjatorka projektu „Murale dla Tarnowa” Agata Abou Dan podkreśla, że opowieść w ramach powstającego muralu będzie wiązała się z postacią Egzogalaktycznego Podróżnika, który przybywa do Tarnowa.
– Najtrudniejsze w takich wielkoformatowych pracach jest odwzorowanie odpowiednich proporcji. Każda ściana ma indywidualną problematykę, w tym przypadku jest kilka trudnych elementów, ta powierzchnia jest sporym wyzwaniem – zaznacza autor. Powierzchnia, czyli ściana szczytowa kamienicy przy ul. Piłsudskiego 22 oraz 22 A, a także powierzchnia elewacji ogrodzenia Pałacu Młodzieży od strony południowej. – Całkowita powierzchnia muralu to ok. 230 metrów kwadratowych oraz 74 metry długości – mówi Agata Abou Dan ze Stowarzyszenia Pałac.
Malowanie muralu „Dawno temu w przeszłości” to kolejna odsłona otwartej akcji „Murale dla Tarnowa”, w którą może włączyć się każdy, kto ma zamysł, miejsce i jest w stanie zorganizować środki finansowe na wykonanie pracy. – Mural „Dawno temu w przeszłości” to nie tylko wartość artystyczna czy estetyczna i pomysł na rewitalizację starych murów. Mamy nadzieję, że mural będzie niósł ze sobą wartość edukacyjną, przez co będzie pobudzał dzieci i młodzież do poszukiwania informacji na temat Jana Szczepanika i jego wynalazków – dodaje Agata Abou Dan. Na zakończenie prac przy muralu Mikołaj Rejs zaprosi dzieci i młodzież na warsztaty, podczas których młodzi adepci street artu będą mieli pole do popisu i staną się współtwórcami pracy.
Realizatorem projektu jest Tarnowskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży PAŁAC, a przedsięwzięcie dofinansowane jest przez Urząd Miasta Tarnowa. Przebieg prac można śledzić na stronie: https://muraledlatarnowa.pl/.