13,3 tys. złotych wynosi średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Krakowie – wynika z raportu Expandera Rentier.io. Stolica Małopolski należy do miasta, gdzie lokale drożeją najszybciej. W czerwcu tego roku cena metra pod Wawelem przekroczyła 12 tys., złotych, w sierpniu padła kolejna granica – 13 tys. złotych.
„W sierpniu ceny mieszkań w ogłoszeniach sprzedaży eksplodowały. W ciągu zaledwie miesiąca wzrosły przeciętnie o niemal 2%, a od stycznia już o ponad 9%” – czytamy w raporcie Expandera i Rentier.io. Eksperci podkreślają, że rekordowe ceny pojawiły się aż w 10 z 17 badanych miast. Najwyższe ceny w historii są dziś w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.
Najdroższa jest Warszawa, gdzie przeciętna cena metra kwadratowego to 14 482 złote. Od maja 2022 roku, kiedy Expander i Rentier.io odnotowały ostatni szczyt cen, mieszkanie w stolicy raju zdrożało o 8 proc. Cena z sierpnia – w stosunku do lipca tego roku – jest o 2 proc. wyższa.
Kraków zajmuje drugie miejsce w rankingu miast o najwyższych kosztach zakupu mieszkania. Cena metra to już 13,3 tys. złotych, czyli o 11 proc. więcej niż w maju 2022 i aż o 5 proc. więcej niż w sierpniu. Większy wzrost z ostatnich kilkunastu miesięcy odnotowano jedynie we Wrocławiu (o 17 proc.), ale tam metr kosztuje obecnie średnio 11 712 złote.
– Wzrost cen był wywołany przez ogromny, zamrożony przez wiele miesięcy popyt, który został nagle uwolniony przez „Bezpieczny kredyt 2%”. Znaczącym wydarzeniem była też obniżka stóp procentowych, która obniżyła oprocentowanie zwykłych kredytów hipotecznych i nieco poprawiła ich dostępność – oceniają eksperci Expandera i Rentier.io.
Eksperci zwracają uwagę, że wzrost cen spowodował zmniejszenie powierzchni mieszkania, które można kupić za bezpieczny kredyt 2 proc. A to dlatego, że limit kredytu dla singla to 500 tys. złotych, a dla pary – 600 tys. złotych. „Singiel, który nie ma wkładu własnego, przy obecnych cenach może kupić za preferencyjny kredyt w Krakowie maksymalnie 38 m2, a w Warszawie 35 m2 po przeciętnej cenie. Z kolei małżeństwo w Krakowie kupi maksymalnie 45 m2, a stolicy 41 m2” – wyliczają autorzy raportu.
(AI GEG)