Rusza rekrutacja na studia – co oferują krakowskie uczelnie

Grzegorz Skowron
Fot. materiały prasowe PK , UR

1 czerwca w samo południe startuje rekrutacja na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tego samego dnia przyjmowanie chętnych rozpoczyna Uniwersytet Rolniczy. Politechnika Krakowska rozpoczęła rekrutację na architekturę już 29 maja, a o miejsca na pozostałych kierunkach przyszli studenci mogą się starać od 6 czerwca. Rejestracja na Akademii Sztuk Pięknych rozpoczęła się 31 maja. Sprawdź, co oferują przyszłym studentom krakowskie uczelnie.

- reklama -

Ponad 270 kierunków na UJ, w tym filologia ukraińska i elektroradiologia

- REKLAMA -

1 czerwca w samo południe wystartuje rekrutacja na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2023/2024. – Jak co roku przygotowaliśmy bardzo ciekawą ofertę skierowaną do zarówno tegorocznych maturzystów, którzy czekają jeszcze na wyniki egzaminu dojrzałości, jak i tych z lat poprzednich oraz do studentów studiów drugiego stopnia. Mamy świadomość, że liczba kandydatów na studia w Polsce maleje, ale nie oznacza to, że nie mamy napływu bardzo poważnych maturzystów ubiegających się o jedno miejsce na kierunkach, na których trzeba mieć powyżej 90-procentowy wynik z matury, co podkreśla rangę Uniwersytetu Jagiellońskiego – mówi prof. Jacek Popiel, rektor UJ.

- Advertisement -

Łącznie na nadchodzący rok akademicki najstarsza polska uczelnia przygotowała niemal 17 tys. miejsc na 273 kierunkach. Rekrutacja rozpocznie się jutro i potrwa do 9 lipca. Podobnie jak w latach poprzednich uwzględniany będzie w niej tylko wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym lub rozszerzonej dwujęzycznej i odbywać się będzie drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu IRK. Przyszli studenci o tym, czy od 1 października roczną naukę na wymarzonym kierunku, dowiedzą się w drugiej połowie lipca. Uczelnia, w przypadku wolnych miejsc, rekrutować będzie nawet do września.

W tegorocznej rekrutacji oferta Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbogaciła się o 2 kierunki na studiach II stopnia. Nowością jest filologia ukraińska będąca propozycją skoncentrowaną na praktyce przekładu oraz kompetencjach, które stanowią o jakości tłumaczeń. Jest to jedyny w Polsce kierunek, który gruntownie i wszechstronnie kształci tłumaczy języka ukraińskiego. Jego ważnym atutem jest również realizacja w ramach przedmiotów obowiązkowych programu Szkoły Prawa Ukraińskiego prowadzonej przez Wydział Prawa i Administracji UJ. Wydział Filologiczny, na którym będą prowadzone zajęcia, przewidział 32 miejsca – 12 dla obywateli polskich oraz 20 dla cudzoziemców.

Wśród nowości jest też elektroradiologia na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Celem tych studiów jest wykształcenie nowej kadry dla potrzeb opieki zdrowotnej kraju, a zwłaszcza szeroko pojętej diagnostyki obrazowej i elektromedycznej oraz radioterapii i medycyny nuklearnej. Podstawą kształcenia na tym kierunku jest wiedza ogólna z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu, a także nauk społecznych. Elektroradiologia jest kierunkiem wyjątkowym zarówno w ramach oferty dydaktycznej na UJ, jak i w całym kraju, ponieważ tylko kilka uczelni prowadzi studia o podobnym programie.

W ubiegłym roku na najbardziej oblegany kierunek – filozofię (Wydział Filozoficzny) – przypadało 21 kandydatów na jedno miejsce. Na ekonomię i filologię orientalną – japonistykę – 16, a na kierunek lekarsko-dentystyczny oraz finanse, bankowość, ubezpieczenia – 12.

AGH – trzy nowości

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomi 5 czerwca elektroniczną rejestrację na studia. Kandydaci będą mogli wybierać spośród 68 kierunków studiów, dostępnych na 16 wydziałach. W tegorocznej ofercie pojawiły się trzy nowości. W roku akademickim 2023/2024 AGH przygotowała 4825 miejsc na studiach  I stopnia.

Nowości w tegorocznej ofercie kształcenia dla I stopnia studiów

Ekoprojektowanie i Cyfryzacja Technologii Materiałowych (Wydział Metali Nieżelaznych), 45 miejsc, kierunek ma na celu wszechstronne przygotowanie kandydatów do pracy w branży nowoczesnego przetwórstwa metali nieżelaznych i specjalistów z kompetencjami obejmującymi eko-projektowanie (ecodesign) produktów i zrównoważonych czystszych technologii materiałowych.  Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności przydatne m.in. w zakresie: nowoczesnych materiałów na bazie metali nieżelaznych oraz metod ekoprojektowania produktów z ich wykorzystaniem.

Mechanical Engineering (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki), 48 miejsc, studia poszerzają wiedzę z zakresu budowy maszyn w szczególności zagadnienia z podstawowych przedmiotów technicznych tj. grafika inżynierska, mechanika, wytrzymałość elementów maszyn, budowa maszyn, mechanika płynów, termodynamika. Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie jako projektanci czy inżynierowie w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego zajmującego się produkcją czy eksploatacją maszyn.

Computer Physics (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), 24 miejsca, absolwent tego kierunku będzie znał metody matematyczne stosowane w nauce i inżynierii, zwłaszcza w obliczeniach naukowych i przetwarzaniu danych czy techniki programowania i narzędzia informatyczne wykorzystywane w fizyce komputerowej.

Blisko 5 tys. miejsc na UR, nowość – gastronomia i catering dietetyczny

W roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Rolniczy oferuje kandydatom naukę na 31 kierunkach studiów  polskojęzycznych oraz 7 angielskojęzycznych. Pierwsza tura rekrutacji rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 12 lipca br. Ogłoszenie wyników odbędzie się 17 lipca, a przyjmowanie dokumentów potrwa od 18 lipca do 21 lipca.  Wnoszenie opłaty rekrutacyjnej (85 zł)  odbywać się będzie od 1 czerwca do 12 lipca.  W dniu ogłoszenia wyników, do informacji o wyniku postępowania kwalifikacyjnego zostanie dołączony komunikat o miejscu i terminie przyjmowania dokumentów od osób zakwalifikowanych na studia.

Dla kandydatów przygotowano łącznie 4964 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia (z czego na studiach stacjonarnych I stopnia przygotowano 2285 miejsc, a na studiach niestacjonarnych I stopnia – 780 miejsc).

Od października 2023/2024 na Wydziale Technologii Żywności zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów inżynierskich gastronomia i catering dietetyczny, w formie zarówno stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Uczelnia będzie oferowała na tym kierunku 30 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i 30 na studiach niestacjonarnych I stopnia. Studia mają wypełnić lukę na rynku edukacyjnym, która umożliwi młodzieży o wykształceniu średnim i zawodowym (m.in. technik żywienia i usług gastronomicznych) rozwój osobisty oraz zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy, w tym piastowania stanowisk kierowniczych, w zakładach żywienia zbiorowego, firmach cateringowych czy garmażeryjnych lub do uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Kształcenie będzie trwało 7 semestrów i skoncentrowane będzie na najbardziej aktualnych trendach na rynku dotyczących m.in. organizacji i zarządzania w gastronomi, nowoczesnych systemów produkcji potraw i ich dystrybucji, cateringu dietetycznego, obsługi konsumenta, grafiki i carvingu w owocach i warzywach, neurogastronomii, sztuki dekorowania stołów i potraw, gastronomii molekularnej, zasad projektowania nowych produktów spożywczych oraz procesów produkcji potraw, doboru opakowań, dziedzictwa kulinarnego, podstaw dietetyki, przygotowywania potraw i jadłospisów dla osób o szczególnych potrzebach żywieniowych czy kulturowych, przygotowania potraw tradycyjnych i regionalnych. Ponadto, w czasie praktyk zawodowych studenci będą mieli kontakt z rzeczywistymi problemami firm gastronomicznych. Zgodnie z potrzebami pracodawców mocny akcent stawiamy na rozwój kompetencji miękkich i przedsiębiorczości, stąd przedmioty takie jak savoir-vivre i protokół dyplomatyczny, komunikacja interpersonalna, autoprezentacja i negocjacje, tworzenie biznesplanów czy zarządzanie karierą.

Najpopularniejsze kierunki w roku akademickim 2022/2023 to: weterynaria, etologia i psychologia zwierząt, dietetyka, transport i logistyka. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się kierunki oferowane przez Uczelnię w trybie niestacjonarnym: biogospodarka, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, technologia roślin i prozdrowotnych.

Na PK – najpierw przyszli architekci

W poniedziałek, 29 maja, rozpoczęła się rekrutacja na studia na Politechnice Krakowskiej na rok akademicki 2023/2024. Jako pierwszy otworzył się nabór na kierunek architektura. Rejestracja na pozostałe kierunki ruszy 6 czerwca i potrwa do połowy września.

W letniej rekrutacji na studia Politechnika Krakowska przygotowała na studiach I stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych) 4 tys. miejsc, w tym 3200 miejsc na bezpłatnych studiach stacjonarnych I stopnia. W sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiach uczelnia ma w ofercie 4,6 tys. miejsc. Oferuje ponad 30 kierunków studiów, niektóre prowadzone także w językach obcych.

Najwięcej miejsc czeka na kandydatów na cieszących się największą popularnością na Politechnice Krakowskiej kierunkach: budownictwo, architektura, informatyka (na trzech wydziałach), energetyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria środowiska, technologia chemiczna, biotechnologia, gospodarka przestrzenna.

Politechnika Krakowska zaoferuje w roku akademickim 2023/2024 kilka nowości, zarówno jeśli chodzi o kierunki studiów, jak i specjalności w ramach kierunków ( uszczegółowiają wiedzę i umiejętności inżynierskie). Część pojawi się na studiach I stopnia (np. specjalność elektromobilność na kierunku elektrotechnika i automatyka, nabór teraz), część na studiach II stopnia (specjalność energetyka jądrowa na kierunku energetyka; kierunki geoinformatyka czy matematyka stosowana – nabór zimą).

„Energetyka jądrowa” to nowa specjalność, którą Politechnika Krakowska zaproponuje na II stopniu studiów na kierunku energetyka (nabór zimą).  – Rozpoczynamy kształcenie inżynierów w zakresie energetyki jądrowej w celu zaspokojenia oczekiwanego popytu na specjalistów w tej dziedzinie. Właśnie rozpoczęła się nowa era „miksu energetycznego” – mówi dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK, opiekun specjalności energetyka jądrowa na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. – Przypuszczamy, że wśród naszych przyszłych studentów znajdzie się znaczna liczba praktyków bezpośrednio z przemysłu, którzy będą chcieli podnosić kwalifikacje i specjalistyczną wiedzę wobec planowanych w Polsce inwestycji w energetykę jądrową. Nasze studia zapewnią studentom zdobycie zaawansowanej i aktualnej wiedzy oraz umiejętności w zakresie inżynierii jądrowej oraz energetyki konwencjonalnej. Studia będą prowadzone przez pracowników Katedry Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK, a także praktyków z przemysłu i ekspertów z zagranicznych instytutów badawczych. Program studiów na specjalności „energetyka jądrowa” przygotowuje ekspertów dla przemysłu energetyki jądrowej, ale nie tylko. Znajdą zatrudnienie w elektrowniach jądrowych oraz u podwykonawców przemysłu jądrowego, w organach administracji publicznej jak np. agencja atomistyki czy urząd dozoru jądrowego. Ale oferty pracy będą mogli wybierać także z firm z rynku energetyki tradycyjnej .

W ofercie studiów II stopnia na Politechnice Krakowskiej w nowym roku będzie  nowość w j. angielskim – kierunek Additive Manufacturing, wspólnie prowadzony przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej oraz Politechnikę Lwowską (nabór zimą). Na koniec studiów absolwent będzie otrzymywał podwójny dyplom.

Wśród nowych kierunków i specjalności kierunków na PK będą także w roku akad. 2023/204 takie, które sprawdziły się znakomicie na studiach I stopnia (inżynierskich) i teraz będą prowadzone także na studiach magisterskich: geoinformatyka (kierunek na II stopniu), matematyka stosowana (kierunek na II stopniu studiów). Są też nowe specjalności: elektromobilność (specjalność na I stopniu studiów na kierunku elektrotechnika i automatyka), zarządzanie jakością, zarządzanie produkcją, technologie przemysłu 4.0 (specjalności na II stopniu studiów na kierunku inżynieria produkcji), automatyzacja logistycznych systemów transportowych (specjalność na kierunku środki transportu i logistyka).

UP – blisko 70 kierunków i ponad 200 specjalności

Od 1 czerwca 2023 roku możliwa będzie elektroniczna rejestracja na studia pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie. Rekrutacja potrwa do 30 września 2023 roku. W tym czasie kandydaci będą mogli założyć konto w systemie rekrutacyjnym i wybierać kierunki z oferty Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Szczegółowy harmonogram rekrutacyjny można znaleźć na stronie internetowej rekrutacja-studia.up.krakow.pl.

W roku akademickim 2023/2024 w ofercie UP znalazło się blisko 70 kierunków i ponad 200 specjalności. Wśród nich: studia humanistyczne, inżynierskie, artystyczne, filologiczne, pedagogiczne, ścisłe i przyrodnicze, a także z zakresu prawa, administracji i psychologii.

Nowe kierunki:

Terminy rekrutacji na innych krakowskich uczelniach

Akademia Sztuk Pięknych – od 31 maja do 19 czerwca 2023 r. do godz. 12:00

Akademia Wychowania Fizycznego – od 26 czerwca

Uniwersytet Papieski – od 1 czerwca

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *