Rusza rozbudowa ul. Kocmyrzowskiej od węzła Grębałów do ul. Bukszpanowej

Grzegorz Skowron
Fot. s7widoma-krakow.pl

W tym tygodniu firma Gülermak rozpocznie pierwsze prace przy rozbudowie ul. Kocmyrzowskiej na odcinku od węzła Grębałów do ul. Bukszpanowe. Zakres robót obejmuje także modernizację torowiska dla tramwajów i powiększenie istniejącej pętli tramwajowej.

- reklama -

Pod koniec sierpnia wojewoda małopolski wydał zgodę na realizację tej inwestycji drogowej (ZRID). Nadał tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, dzięki czemu plac budowy przekazano wykonawcy inwestycji – firmie Gülermak.

- REKLAMA -

W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze prace. Początkowo planowane są roboty przygotowawcze terenu, w tym prace geodezyjne i wycinki drzew kolidujących z inwestycją. Spowoduje to niewielkie utrudnienia w ruchu, polegające głównie na ograniczeniu prędkości na rozbudowywanym odcinku ul. Kocmyrzowskiej do 40 km/h. Ulica po przebudowie powinna być gotowa za ok. dwa lata.

- Advertisement -

„Nowa” ulica Kocmyrzowska będzie mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, obustronne zieleńce (z planowanymi nasadzeniami drzew i krzewów) oraz drogi dla pieszych i rowerzystów. W ramach inwestycji przebudowana zostanie linia tramwajowa, a w miejscu pętli tramwajowej „Wzgórza Krzesławickie” powstanie pętla tramwajowo-autobusowa wyposażona w terminal pasażerski. – Powstanie w ten sposób wygodny węzeł przesiadkowy, którego brakuje w tej części miasta – podkreślają urzędnicy. Ponadto zostanie przebudowana podziemna infrastruktura techniczna, a sieć kanalizacji opadowej zostanie uzupełniona o zbiornik retencyjny.

Kontrakt polegający na rozbudowie ul. Kocmyrzowskiej na odcinku od węzła Grębałów do ul. Bukszpanowej, modernizacji torowiska, przebudowie i powiększeniu pętli tramwajowej, a także budowie i przebudowie infrastruktury sieci podziemnych realizowany jest na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Kraków na podstawie porozumienia z Gminą Miejską Kraków podpisanego w lipcu 2021 roku. Wartość kontraktu z wykonawcą, firmą Gulermak wynosi 55,72 mln zł. Obecnie miasto we współpracy z GDDKiA realizuje pierwszy z odcinków – od węzła Grębałów do ul. Bukszpanowej. Ulica Kocmyrzowska będzie dwupasmowa do miejscowości Prusy.

Do wycinki przewidziano 464 drzewa. Po pierwotnej inwentaryzacji wycinka miała objąć 557 drzew, ale ostatecznie blisko setkę pozostawiono, w tym 6 przewidziano do przesadzenia.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *