Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał sędziego Janusza Kawałka na prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Kadencja prezesa trwa sześć lat – poinformowała we wtorek rzecznik krakowskiego sądu Beata Górszczyk.
Komunikat o powołaniu nowego prezesa Sądu Okręgowego pojawił się także na stronie tego sądu.
„Na podstawie art. 24 § 1 i art. 26 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334) z dniem 22 kwietnia 2024 r. Minister Sprawiedliwości powołał Sędziego Sądu Okręgowego Janusza Kawałka do pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie na okres 6 lat” – głosi komunikat.
Janusz Kawałek był jednym z trzech kandydatów wskazanych na prezesa przed przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie.
W głosowaniu przed dwoma tygodniami na Kawałka zagłosowało 76 sędziów, na Izabelę Fountoukidis – 46, a na Piotra Maziarza – 16. Wszyscy kandydaci byli sędziami krakowskiego sądu okręgowego.
Na początku marca minister sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie sędziego Bartłomieja Migdy i wiceprezesów – sędziów Ireny Bochniak, Piotra Kowalskiego i Michała Puzy. Jednocześnie minister zawiesił ich w pełnieniu czynności.
W ocenie szefa resortu sądy krakowskie to „wręcz modelowy przykład układu, w którym w okresie ostatnich pięciu lat o awansach na stanowiska kierownicze decydowały nie względy merytoryczne, czy doświadczenie menedżerskie kandydatów, ale układ personalnych powiązań, a także wzajemna wymiana przysług”.
Decyzję ministra skrytykowała przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa i była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka. W „Liście do sędziów Rzeczypospolitej Polskiej” oceniła, że dominującym kryterium zawieszeń prezesów był „fakt udzielania poparcia sędziom kandydującym do KRS”.
„W istocie jednak rzeczywistym kryterium doboru osób podlegających zawieszeniu jest próba paraliżu Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, które opiniuje zamiar odwołania prezesa, poprzez wyeliminowanie z udziału w nim osób przeciwstawiających się temu nurtowi w sądownictwie, który wyrażał jawny sprzeciw wobec reformy sądownictwa” – oceniła szefowa KRS.
(PAP)