Wraz z początkiem roku szkolnego zostanie oddana do użytku linia tramwajowa do Górki Narodowej. Jakiś czas temu już zakończono realizację niektórych elementów jednej z największych inwestycji w mieście (m.in. tunel w ciągu ulicy Opolskiej), ale wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia i roboty będą kontynuowane po puszczeniu tramwajów po nowym torowisku. Zobacz, jak buduje się linia tramwajowa do Górki Narodowej.
„Z lotu ptaka szczególnie dobrze widać nie tylko stan zaawansowania zadania. Patrząc z góry widzimy szerszy kontekst urbanistyczny, w jakim funkcjonować będzie linia tramwajowa oraz pozostałe elementy zadania” – przekonują urzędnicy.
Spora część poszczególnych elementów inwestycji jest już zrealizowana. Z przebudowanego torowiska na odcinku od Wybickiego do ul. Fieldorfa Nila korzystają już pasażerowie, z ulic Ździebły-Danowskiego, gen. Sosabowskiego, Pachońskiego, a także z tunelu wzdłuż ul. Opolskiej – kierowcy, a piesi i rowerzyści z chodników i ścieżek zrealizowanych wzdłuż poszczególnych odcinków ulic. Została wybudowana od nowa pętla tramwajowa „Krowodrza Górka”, wyprowadzone zostały tory w kierunku osiedla Azory, gotowe są już estakady nad potokiem Sudoł, kładka dla pieszych w rejonie ul. Szopkarzy, most nad rzeką Białuchą, przepust nad Bibiczanką, wiadukt kolejowy pomiędzy ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej a Bociana, dwa z trzech parkingów P+R.
Ale do zakończenia całej inwestycji jeszcze trochę brakuje. Najpoważniejszy zakres to dokończenie budowy zintegrowanego węzła przesiadkowego na Górce Narodowej: dwupoziomowego parkingu P+R z terminalem autobusowym i pętlą tramwajową. Realizacja części torowej powinna zakończyć się jeszcze w sierpniu. To pozwoli na uruchomienie regularnej komunikacji tramwajowej na północ wraz z nowym rokiem szkolnym. Budowa pozostałych elementów – terminala, parkingu i połączenia z al. 29 Listopada – zakończy się w tym roku.
Urzędnicy podkreślają, że ważnym elementem inwestycji są nowe nasadzenia. Te rozpoczną się za kilka tygodni i potrwają całą jesień. Nasadzonych będzie prawie 3,5 tys. roślin – zdecydowana większość w granicach inwestycji. Z kolei w rejonie ul. Węgrzeckiej, a więc nieopodal pętli na Górce Narodowej, zostanie utworzony kolejny „Park Krakowian”. Miasto zwraca też uwagę, że wszędzie tam, gdzie to możliwe ze względów technologicznych, zastosowano tzw. zielone torowisko. Oznacza to, że około 60 proc. linii będzie zielona. Do tego dojdą wiaty przystankowe z dachami z rozchodników. Część już została zamontowana. Docelowo wszystkie wiaty będą zielone.
W najbliższych tygodniach sporo zmieni się też w przypadku ekranów akustycznych. „W wielu miejscach dojdzie do dużych korekt: przy zachowaniu właściwości akustycznych przewidzianych w decyzji środowiskowej, uda się zastosować rozwiązania bardziej przyjazne i akceptowalne dla mieszkańców. Dodatkowo wszędzie gdzie to możliwe, ekrany będą obsadzone różnego rodzaju pnączami” – przekonują urzędnicy.
(AI GEG)