W Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę weźmie udział 5 tys. osób

Grzegorz Skowron
Fot. diecezja.pl

6 sierpnia spod katedry na Wawelu wyruszy 43. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Weźmie w niej udział ok. 5 tys. osób. Wciąż trwają zapisy na pielgrzymkę, mozna do niej dołączyć nawet na trasie.

- reklama -

Pielgrzymi z Krakowa wyruszą 6 sierpnia, po Eucharystii sprawowanej w katedrze na Wawelu. Pielgrzymować będą w ośmiu wspólnotach – czterech z Krakowa (prądnicka, śródmiejska, podgórsko-wielicka i nowohucka) oraz czterech z terenu archidiecezji: V – Myślenice, Gdów, Dobczyce, Mszana Dolna, Niepołomice, VI – Skawina, Czernichów, Krzeszowice, VII – Chrzanów, Libiąż, Spytkowice, Zator, Trzebinia i VIII – Sucha Beskidzka. Z krakowską pielgrzymką na Jasną Górę podąża także grupa bocheńska. 

- REKLAMA -

Każda z grup prowadzi zapisy w formie tradycyjnej i online. Zapisać można się także na trasie pielgrzymki. – Każdy może pielgrzymować tyle dni na ile czas mu pozwala – mówi Andrzej Bac, współkoordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. W pielgrzymowaniu można wziąć udział także na sposób duchowy. Tacy pielgrzymi rozważania i konferencje mogą śledzić na stronie internetowej www.pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl i w mediach społecznościowych, a swoje intencje mogą przekazać drogą mailową: pielgrzymkakrakowska@diecezja.pl.

- Advertisement -

Ks. Jacek Pierwoła, koordynator 43. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej przypomina, że będzie ona przebiegała pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, na bazie którego przygotowywane są rozważania i konferencje. Zaznacza, że na trasie pielgrzymki nie zabraknie tradycyjnych modlitw jak Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, różaniec, droga krzyżowa. Centralnym momentem każdego dnia będzie Eucharystia. Codziennie istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ks. Jacek Pierwoła szacuje, że w tym roku w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej weźmie udział około 5 tys. osób, czyli nieco więcej niż w latach ubiegłych, kiedy pielgrzymka wróciła po ograniczeniach związanych z pandemią.

Krakowska pielgrzymka powstała w 1981 r., po zamachu na życie Jana Pawła II. Andrzej Bac zaznacza, że zwłaszcza na początku była zarówno demonstracją wiary, jak i społecznym sprzeciwem wobec władzy komunistycznej. – Z roku na rok pielgrzymka zmieniała swój charakter, ale jedno pozostało bez zmian: były to rekolekcje w drodze w intencji Ojca Świętego i ojczyzny, czyli w tych intencjach, które przyświecały powstaniu tej pielgrzymki – mówił Andrzej Bac.

(AI GEG)

Share This Article
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *