Tatry – mróz i opady śniegu, ale nie ma jeszcze warunków narciarskich

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Grzegorz Momot (zdjęcie ilustracyjne)

Na Kasprowym Wierchu leży już 33 cm śniegu, a miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. W Tatrach zapowiadane są dalsze opady śniegu, ale na razie nie ma warunków do uprawiania narciarstwa – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN).

- reklama -

Powyżej 1600 m n.p.m. obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, na bardzo stromych lub ekstremalnie stromych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

- REKLAMA -

„Powyżej górnej granicy lasu zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty – wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków” – informują służby TPN.

- Advertisement -

Wybierając się w wyższe partie gór, należy zabrać zimowy sprzęt turystyczny taki jak: raki, czekan, kask, oraz lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka. Miejscami na szlakach występują oblodzenia, a dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *