W Krakowie urodziło się już 70 dzieci z in vitro

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Krakowski program dofinansowania metody in vitro okazał się sukcesem. Dzięki niemu w Krakowie urodziło się już 70 dzieci, a skuteczność pozaustrojowego zapłodnienia wynosi do tej pory 42 proc. A w tym roku kolejne pary korzystają z metody in vitro.

- reklama -

W ubiegłym roku na dofinansowania z miejskiego programu in vitro Kraków przeznaczył 1 mln złotych. Do programu zakwalifikowano 201 par, ostatecznie do leczenia przystąpiło ich o 30 mniej. Pierwsze dwie dziewczynki w ramach tego programu urodziły się w Krakowie w lutym tego roku. Do tej pory urodziło się siedemdziesięcioro dzieci. Do rozwiązania pozostała tylko jedna ciąża, a poród jest przewidziany jeszcze w tym miesiącu.

- REKLAMA -

Program in vitro jest w Krakowie kontynuowany. Na ten rok miasto przeznaczyło kwotę 1,8 mln zł. W ramach tegorocznego naboru do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa wpłynęły 363 wnioski o dofinansowanie. Zgodnie z limitem środków z programu mogły skorzystać wszystkie pary, które się zgłosiły. Każda para zakwalifikowana do programu otrzymuje dofinansowanie do jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego (5 000 zł) lub jednej procedury adopcji zarodka (2 500 zł).

- Advertisement -

W przyszłym roku będą więc kolejne porody dzieci zapłodnionych metodą in vitro.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *