Ad image

Weekend w Krakowie – z książką, muzyką i filmem pod chmurką

Grzegorz Skowron
Fot materiały prasowe

Weekend w Krakowie wcale nie musi być nudny. Milośnicy filmu, książki i muzyki znajdą coś dla siebie. Oto wybrane atrakcje na najbliższą sobotę i niedzielę (22 i 23 lipca 2023.

- reklama -

Krakowski Kiermasz Książki

- REKLAMA -

W dniach 21–23 lipca w godz. 10.00–20.00 na placu św. Marii Magdaleny, gdzie antykwariusze, księgarze i bukiniści zaprezentują najciekawsze okazy książkowe ze swoich bogatych kolekcji. Tym razem Krakowski Kiermasz Książki odbywa się pod hasłem „Szukam słowa” i nawiązuje do debiutanckiego wiersza Wisławy Szymborskiej, której setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku.

- Advertisement -

W Krakowskim Kiermaszu Książek weźmie udział kilkunastu wystawców, m.in.:

  • Antykwariat aukcyjny, pracownia introligatorska i wydawnictwo w jednym, czyli Suszek Books, zaprezentuje pod Wawelem rzadkie wydania literatury pięknej, albumy, klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej, książki z zakresu nauk humanistycznych, sztuki, rzemiosła, teatru czy architektury.
  • Dla małych i dużych miłośników opowieści obrazkowych specjalne propozycje przygotuje księgarnia hobbystyczna Fankomiks oferująca największy w Krakowie wybór nowych i używanych komiksów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
  • Nie zabraknie również anglojęzycznych słowników, książek z dziedziny biznesu, pozycji poświęconych historii, literaturze czy designowi, które odszukamy na stoisku księgarni American Bookstore.
  • Antykwariat 451 stopni i Erudyta zaprezentują wyselekcjonowane, rzadko spotykane tytuły literatury pięknej polskiej i zagranicznej, w tym bogatą kolekcję bajek i komiksów zaprojektowanych i ilustrowanych przez wybitnych polskich grafików i rysowników.
  • Pierwsze wydania, książki przedwojenne, monografie czy publikacje tematyczne poświęcone np. ziołolecznictwu – to specjalność bukinisty Grzegorza Łabudy.
  • Z kolei na stoisku Roberta Gardasa będzie można znaleźć biografie i pamiętniki, publikacje filmowe, teatralne, etnograficzne oraz wydawnictwa poświęcone dziedzictwu i historii Krakowa.
  • Swoje antykwaryczne perełki zaoferuje odwiedzającym kiermasz także Krzysztof Rolnicki.
  • Szafa Pełna Książek przedstawi na swoim stoisku bardzo szeroki wybór literatury autorów polskich i zagranicznych – powieści obyczajowych, kryminalnych, fantasy i science fiction. Czytelnicy znajdą tutaj także bogatą ofertę książek dla dzieci i młodzieży oraz poradników i wydawnictw albumowych.
  • Ministerstwo Starych Książek, którego siedziba znajduje się przy ulicy Czystej 16, zaoferuje przekrój swoich zbiorów: od literatury popularnej, przez klasykę, aż po albumy i opracowania naukowe.
  • Świat w tunelu to antykwariat zlokalizowany w przejściu podziemnym między Jubilatem a ulicą Morawskiego. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, bo Świat w tunelu oferuje książki z najróżniejszych kategorii.

Kolejne kiermasze odbędą się w dniach 11-13 sierpnia oraz 8-10 września.

Kino pod chmurką

W sobotę w Parku Dębnickim kolejny seans filmowy pod chmurką. Tym razem można zobaczyć „Nieznośny ciężar wielkiego talentu”. To komedia kryminalna z brawurową rolą Nicolasa Cage’a – który gra w niej … samego siebie – oraz Pedro Pascala, wcielającego się w postać ekscentrycznego meksykańskiego miliardera i barona narkotykowego. Za tydzień film familijny „Był sobie pies”.

Filmowe hity w kinie pod chmurką można oglądać, rozsiadając się wygodnie na leżakach, w otoczeniu parkowej zieleni. Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. Początek każdego seansu o godz. 21.

Działalność rozpoczęło także kino plenerowe „Kino pod Gwiazdami” w Przystani Na Eisenberga przy ul. Filipa Eisenberga 4. Seanse będą odbywać się do 11 sierpnia, w każdy czwartek i piątek o godz. 20.45. Wstęp bezpłatny! W ten piątek – „Boscy”. Kolejne seanse:

  • 27 lipca – „La La Land”
  • 28 lipca – „Najgorszy człowiek na świecie”
  • 3 sierpnia – „Rejs” i „Wniebowzięci”
  • 4 sierpnia – „Piosenki o miłości”
  • 10 sierpnia – „Córka”
  • 11 sierpnia – „Babyteeth”.

Dla tych, co muszą dobry film oglądać w sali kinowej, przeznaczony jest doroczny festiwal Letnie Tanie Kinobranie w Kinie Pod Baranami. W programie ponad 100 filmów pogrupowanych w osiem tematycznych tygodni. Pokazy w Kinie Pod Baranami i w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Dodatkowe seanse pod gwiazdami w Ogrodzie przy Muzeum Manggha. Repertuar w salach kinowych będą uzupełniać co tydzień dodatkowe propozycje filmowe dostępne online na e-kinopodbaranami.pl (w cenie 11 zł). Szczegółowe informacje o festiwalu na stronie kina.

Do 23 lipca na na placu Wielkiej Armii Napoleona trwa 15. Krakow Summer Animation Days. To najstarszy w Polsce festiwal filmowy konfrontujący osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Motywem przewodnim jest w tym roku animacja społeczna, która wcale nie musi być nudna. W trakcie trzech wieczorów zostaną zaprezentowane filmy animowane z m.in. Francji, Chorwacji, Łotwy, Portugalii, Słowenii, Estonii. Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie internetowej ksad.pl. Wstęp na wszystkie projekcje jest darmowy.

Koncerty nie tylko w plenerze

W niedzielę, 23 lipca, o godz. 11, na terenie dawnego uzdrowiska przy rondzie Matecznego na ul. Wadowickiej 1b, odbędzie się koncert plenerowy. Poranki z muzyką wiedeńską odbywają się w wybrane niedziele (23 lipca, 13 i 27 sierpnia, 10 i 24 września) i organizuje je Krakowska Pijalnia Zdrojowa. Koncerty mają nawiązywać do spotkań muzycznych, jakie odbywały się za czasów Antoniego Matecznego. Początek zawsze o godz. 11.00. Wstęp jest bezpłatny.

Dworek Białoprądnicki od lipca ruszył z cyklem Letnie Granie, w ramach którego co niedzielę będzie można spotykać się na scenie plenerowej. Koncerty – od muzyki klasycznej, przez tango, jazz, funk i soul, po folkowe brzmienia i elektroniczne eksperymenty. 23 lipca – w trakcie Wieczoru z Operą – usłyszeć będzie można to, co najlepsze w muzyce operowej, operetkowej i musicalowej – arie pełne wdzięku i melodyjności, jak i te tryskające ironicznym humorem. Wystąpią znani i cenieni artyści scen krakowskich – Dorota Helbin (sopran), Witold Wrona (tenor), Jan Migała (baryton) i Krzysztof Augustyn (piano). Zaprezentują się w utworach solowych i duetach różnorodnych gatunków muzycznych. Koncert tradycyjnie przygotował i poprowadzi Jan Migała. Początek godz. 19.00. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie internetowej dworek.eu.

Najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i sakralnej – m.in. w aranżacjach na chór, głosy solowe, bandurę i skrzypce – oraz arcydzieła muzyki organowej można będzie usłyszeć w wyjątkowych wnętrzach kościoła pw. św. Józefa przy Rynku Podgórskim. W każdą wakacyjną niedzielę, o godz. 16, odbywają się koncerty w ramach Podgórskich Letnich Koncertów. Wstęp wolny. W najbliższą niedzielę, 23 lipca, przed podgórską publicznością wystąpi Witold Zalewski, wykonując utwory mistrzów muzyki organowej. Kolejne niedziele – Szczegóły program na stronach internetowych ckpodgorza.pl.

W niedzielę, 23 lipca, pierwszy koncert w ramach Tynieckich Recitali Organowych. Początek o godz. 16 – trzeba kupić bilet. W najbliższą niedzielę wystąpią: Kamil Mika – organy i Oriana Masternak – skrzypce. W programie m.in.: L. Vierne, M. Surzyński, J. Alain, G.P. Telemann, H.I.F. Biber, M. Duruflé. Kolejne kocerty – 13 i 27 sierpnia, o godz. 16.00.

Warsztaty i zabawy

Cricoteka w Krakowie organizuje kolejny ze swoich „Pikników niemożliwych”. Nazwa cyklu nawiązuje do idei pomników niemożliwych Tadeusza Kantora, który myślał o twórczym przetwarzaniu miejsca. W wakacje plac i przestrzeń wokół budynku Cricoteki stają się zatem przestrzenią warsztatów, koncertów, spacerów i innych działań sąsiedzkich, które ożywiają bliskie otoczenie i zachęcają do miejskiego relaksu. Na trzeci z Pikników niemożliwych Cricoteka zaprasza w niedzielę 23 lipca, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zachęca do twórczego spędzenia weekendu – w ramach trzeciej odsłony warsztatów z cyklu „Tak się splata”. Uczestnicy przyjrzą się eksponatom ozdobionym wyszyciami. Odkryją bogactwo ściegów hafciarskich, postawią pierwsze kroki na drodze do ich opanowania. Będą haftować na bawełnianych plecakach – workach. Przekonają się, że nawet niewielki haft może zmienić charakter dzieła. Kiedy? Sobota 23 lipca, godz. 11.30 – 17.00.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *