Wianki w Krakowie 2024 – program, atrakcje

Grzegorz Skowron
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, Jarmark Świętojański, rozmowy o kulturze – to atrakcje przygotowane na tegoroczne Wianki w Krakowie. Noc Kupały będzie można świętować pod Wawelem przez dwa dni. Nie zabraknie tradycyjnego puszczania wianków na wodę.

- reklama -

„W sobotę, 22 czerwca miastem zawładną muzyka i tradycja nocy Kupały, a w niedzielę, 23 czerwca spędzimy czas z najbliższymi, aktywnie lub leniwie, w zależności od nastroju. Główną bohaterką będzie Wisła” – zapowiadają organizatorzy Wianków Krakowie.

- REKLAMA -

Muzyka i tańce

- Advertisement -

W tym roku na wiankowej scenie usłyszymy laureatkę czterech Fryderyków Natalię Przybysz, obecnego na scenie muzycznej od ponad dekady Rubensa oraz grupę Freakin’ Disco, której muzyka to energetyczne połączenie elektroniki z psychodelią. Podczas koncertu wystąpi również jedna z najbardziej obiecujących wokalistek w Polsce Zalia i słoweńska artystka Astrid specjalizującą się w grze na elektronicznej harfie.

W ramach programu EtnoWianki, realizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, można będzie zobaczyć tradycyjne tańce bałkańskie w wykonaniu zespołu Iglika, a także nauczyć się zaśpiewać lub po prostu wysłuchać najstarszych pieśni świętojańskich. Muzeum planuje również wspólną zabawę w tanecznym kręgu, do której będą mogli włączyć się wszyscy uczestnicy wydarzenia.

W programie tegorocznych Wianków nie zabraknie także nocy klubowej w Klubie Spotkań Poczta Główna, gdzie artyści z konferencji „Miasto Reaktywacja” będą grali aż do świtu.

Tradycyjnie już w niedzielę nad ranem, nad samiuteńką Wisłą, zabrzmi uwielbiany przez krakowian Koncert o świcie, będący jednocześnie prologiem festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Plecenie i puszczanie wianków

Na uczestników krakowskiego święta w kilku lokalizacjach na Plantach będą czekały stacje plecenia wianków wraz z kwiatami, trawami i innymi roślinami, z których będzie można stworzyć niepowtarzalną ozdobę. W sobotę po południu na Powiślu będzie można wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Nie zabraknie warsztatów artystycznych z plecenia wianków z tłumaczeniem na PJM dla dzieci z dysfunkcją słuchu.

Wszyscy posiadacze i posiadaczki wianków będą mogli pod koniec dnia puścić je na Wisłę na terenie Przystani Muzeum Krakowa (bulwar Rodła).

Odpoczynek po szaleństwach

Po sobotnich szaleństwach przyjdzie czas na odpoczynek na łonie przyrody. Na niedzielę zaplanowano szereg atrakcji, które pozwolą zrelaksować się w gronie najbliższych.

Przystań Muzeum Krakowa zaprosi na plener malarski i rejsy przyrodnicze (obowiązują bezpłatne wejściówki), a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zorganizuje bezpłatne zajęcia kajakarskie dla dzieci i młodzieży w wieku 6–18 lat, w ramach tegorocznej edycji projektu „Trenuj w Krakowie!”.

Zajęcia pod hasłem „Wiosłuj z nami!” odbędą się na przystani Kolejowego Klubu Wodnego 1929, w godz. 10.00–12.00. Limit miejsc na zajęcia został już wyczerpany.

Cricoteka urządzi… Piknik Niemożliwy, czyli sąsiedzkie śniadanie, warsztaty plastyczne i wspólne muzykowanie. Dla wielbicieli rzeźby przygotowano spacer związany z wystawą „Bereś”, a dla miłośników teatru zaplanowano spektakl plenerowy tańca współczesnego „Some Things Touch”, który odbędzie się przed Klubem Studio.

WIANKI 2024 – PROGRAM

SOBOTA (22 czerwca)

10:00 – wiankowe aktywności | Muzeum Krakowa, Zamek Królewski na Wawelu, Jarmark Świętojański, Dom Norymberski, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Etnograficzne, Zarząd Zieleni Miejskiej
10:30 – Miasto Reaktywacja | Apteka Designu
11:00 – warsztaty plecenia wianków w Strefie Factory | Powiśle
14:00 – konkurs na najpiękniejszy wianek | Powiśle
14:00 – warsztaty z plecenia wianków dla dzieci z tłumaczeniem na PJM | Powiśle
14:00 – stacje plecenia wianków | skwer Ewy Demarczyk, skwer Piotra Skrzyneckiego, okolice kościoła św. Kazimierze [wstęp wolny]
15:45 – warsztaty z plecenia wianków dla osób dorosłych z dysfunkcją wzroku (słabowidzących, niewidomych) | Powiśle
17:00 – puszczanie wianków na wodę | Przystań Muzeum Krakowa [wstęp wolny]
17:00 – Freakin’ Disco | Scena Powiśle [wstęp wolny]
18:00 – Astrid | Scena Powiśle [wstęp wolny]
19:00 – Zalia | Scena Powiśle [wstęp wolny]
20:00 – Rubens | Scena Powiśle [wstęp wolny]
21:10 – Natalia Przybysz | Scena Powiśle [wstęp wolny]
22:00 – Noc Klubowa | Klub Spotkań Poczta Główna [pierwsza godzina za darmo]

NIEDZIELA (23 czerwca)

4:00 – koncert o świcie | Bulwary Wiślane [wstęp wolny]
10:00 – wiankowe aktywności | Muzeum Krakowa, Jarmark Świętojański, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Cricoteka, Muzeum Etnograficzne, Zarząd Infrastruktury Sportowej
10:30 – Miasto Reaktywacja | Apteka Designu

(AI GEG)

Share This Article
4 Comments
  • Noc Kupały, to są wrzaski i tłumy z własnymi zapasami piwa. Im później, tym gorzej. Poziom nagłośnienia, na Bulwarach, daje się dotkliwie słyszeć na ul Straszewskiego, czy ul Zwierzynieckiej. Zwierzęta przerażone, wyjście na spacer może kosztować życie pupilków. W domu też, nie są w stanie się skryć, szyby wibrują, łomot ,,kultury,, . Poza Jarmarkiem Świętojańskim, to tylko masowa impreza, promocja ,, trochę znanych i nieznanych,, i ogromne koszty w wielu wymiarach. Kolejny rok….a problem tego typu imprez constans.

    • To milionowe miasto żyje także nocą .🙂 Europejska Stolica Kultury jest pełna studentów i turystów żadnych zabawy i uciechy zwłaszcza w sezonie letnim. Ciszy i spokoju należałoby szukać poza nim a narzekania w internecie niewiele pomogą 🫡

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *