Wybory do PE – wygrani i przegrani

Grzegorz Skowron
Fot. Archiwum

Znamy już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Znamy więc nazwiska wygranych i przegranych – tych, którzy zasiądą w europarlamencie i tych, którzy muszą przełkną gorycz porażki. Co ciekawe wśród wygranych są osoby, które nie startowały w wyborach do PE – zostaną posłami zajmując miejsce dotychczasowych parlamentarzystów, którzy zostali europosłami.

- reklama -

Europosłowie z Małopolski

- REKLAMA -

Z listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim (nr 10) europosłami zostali Beata Szydło, Dominik Tarczyński i Arkadiusz Mularczyk. Z listy KO do PE dostał się Bartłomiej Sienkiewicz i Jagna Marczułajtis-Walczyk. Europosłem Konfederacji będzie Grzegorz Braun, a Trzeciej Drogi – Adam Jarubas.

- Advertisement -

Najlepszy wynik ma Beata Szydło, na którą zagłosowało 285 336 wyborców. Ale to o ok. 240 tys. głosów mniej niż pięć lat temu. Była premier jest więc wśród wygranych, ale też utrata tak znaczącej grupy wyborców to porażka. Za sukces należy uznać zdobycie mandatu europosła przez Arkadiusza Mularczyka, a także 210 942 głosy zdobyte przez Dominika Tarczyńskiego, startującego z trzeciego miejsca listy PiS.

Bartłomiej Sienkiewicz był pewniakiem, ale mandat dla Jagny Marczułjatis-Walczak to spora niespodzianka. Miała trzecie miejsce na liście i zdobyła 58 550 głosów. Groźnym rywalem dla niej nie była kandydata z drugiego miejsca, a startujący z ostatniego miejsca poseł Marek Sowa. Jego 41 170 zdobytych głosów to dobry wynik, ale jednak sukcesu nie dał.

Wśród przegranych na pewno jest Konrad Berkowicz. Był liderem listy Konfederacji, ale mandat europosła otrzyma Grzegorz Braun, który na drugim miejscu listy Konfederacji otrzymał 113 746 głosów, o ponad 30 tys. więcej niż Konrad Berkowicz.

Do wielkich przegranych trzeba też zaliczyć Wojciecha Kolarskiego z Krakowa, który był liderem listy PiS w Wielkopolsce. Swojego ministra wspierał osobiście prezydent Andrzej Duda, pojechał nawet głosować do tego okręgu, ale Wojciech Kolarski europosłem nie został.

Przegraną jest także Róża Thun. Pięć lat temu była liderką listy Koalicji Obywatelskiej (formalnie Koalicji Europejskiej) w okręgu małopolsko-świętokrzyskim i mandat zdobyła. Jakiś czas temu zmieniła barwy polityczne i przeszła do Trzeciej Drogi. Teraz była liderką tego ugrupowania we Wrocławiu i mandatu nie zdobyła.

Nowi posłowie z Małopolski

Do wygranych należy zaliczyć polityków, którzy w wyborach do PE nie startowali, ale skorzystają na wygranej innych. Zajmą bowiem miejsce dotychczasowych posłów, którzy zostali europosłami.

Miejsce Bartłomieja Sienkiewicza w Sejmie zajmie Jerzy Meysztowicz, były wicewojewoda. Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak dostała się do PE, więc w Sejmie zasiądzie krakowska radna Aleksandra Kot. Jej miejsce w Radzie Miasta Krakowa przypadnie z kolei Maciejowi Żmudzie.

Sukces Arkadiusza Mularczyka w wyborach do PE, oznacza powrót do Sejmu Anny Paluch. Była ona posłanką przez wiele lat, ale w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych mandatu nie zdobyła.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *