50 policjantów z małopolskiej grupy „SPEED” od 4 lat ściga piratów drogowych

Podzielże się tym

Fot. małopolska policja

Średnio każdego dnia wykrywają blisko 200 wykroczeń drogowych, w tym ok. 150 związanych z nadmierną prędkością. To pokazuje, jak skuteczni są policjanci z małopolskiej grupy „SPEED”, która od 4 lat łapie piratów drogowych w naszym regionie.

Małopolska grupa „SPEED” liczy około 50 policjantów. Została powołana w lipcu 2019 roku w celu szybkiego reagowania na rażące przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, popełniane głównie przez kierujących. Szczególną uwagę policjanci z tej grupy zwracają na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość bo z tej przyczyny na drodze ginie najwięcej osób. Grupa „SPEED” kierowana jest także w miejsca, gdzie jak wynika z analiz stanu bezpieczeństwa, dochodzi do największej ilości wypadków, a także w rejony gdzie jak wynika ze zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy czują się najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

– Jak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa małopolskiego, jedną z dominujących przyczyn wypadków drogowych wciąż jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, w związku z czym nieetatowe grupy „SPEED” koncentrują swe działania w głównej mierze na ujawnianiu kierujących, którzy nie stosują się do nakazanej prędkości jazdy – podkreśla Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

W okresie od 16 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2023 roku policjanci pełniący służbę w małopolskiej grupie „SPEED” ujawnili 1547 przestępstw drogowych, 289 178 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 216 724 związane z nadmierną prędkością. Zatrzymali piratom drogowym 5501 praw jazdy, w tym 4676 za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Ponadto zatrzymali 9953 dowody rejestracyjne, głównie z powodu nieprawidłowego stanu technicznego pojazdu.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.