Policyjny bilans połówki wakacji: 346 wypadków drogowych i 555 zatrzymanych praw jazdy

Grzegorz Skowron
Fot. małopolska policja

346 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób, a 405 zostało rannych wydarzyło się w województwie małopolskim w pierwszej części wakacji, tj. od 21 czerwca do 31 lipca – przekazały w środę wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wraz z przedstawicielami policji.

- reklama -
Ad image

Według wstępnych statystyk w grupie wiekowej dzieci do lat 14 nie odnotowano ofiar śmiertelnych, natomiast 44 dzieci zostało rannych.

- REKLAMA -

Z przedstawionych danych tych wynika, że w stosunku do pierwszego miesiąca ubiegłorocznych wakacji odnotowano spadek liczby zabitych o dwie osoby, natomiast wzrost wypadków o 65 oraz wzrost rannych o 61. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 również nie odnotowano wtedy ofiar śmiertelnych, natomiast 31 dzieci zostało rannych.

- Advertisement -

Jak podkreślił wojewoda małopolski podczas briefingu, dla służb dbających o bezpieczeństwo obywateli wakacje to czas wzmożonej aktywności i pracy. „Niestety nasze prognozy i przewidywania w wielu kwestiach się potwierdziły” – ocenił i zaapelował do mieszkańców i gości o rozsądek i zastanowienie podczas wypoczynku wakacyjnego.

Od początku wakacji – wskazali policjanci – funkcjonariusze prowadzą wzmożone kontrole na małopolskich drogach. W tym czasie skontrolowali blisko 47,t tys. pojazdów, w tym 3,4 tys. motocyklistów. Ujawniono ponad 38,4 tys. wykroczeń. Zatrzymano 555 praw jazdy i 2189 dowodów rejestracyjnych, w tym 912 za nieprawidłowy stan techniczny.

Jak przypomniał I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak, od wielu lat każda kontrola drogowa kończy się sprawdzeniem trzeźwości kierującego. W związku z tym w pierwszej połowie wakacji ujawniono blisko 800 przypadków kierowania pojazdem przez osoby będące pod wpływem alkoholu. „Ta liczba może być dla wielu szokująca” – zauważył wojewoda.

Policjanci z drogówki – wskazano podczas briefingu – na czas wakacji wzmogli kontrole prędkości pojazdów poruszających się po drogach. Szczególnie częste są one w rejonach przejść dla pieszych w terenie zabudowanym.

Zgodnie z policyjnymi statystykami od początku roku w całej Małopolsce zatrzymano 987 praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h na obszarze zabudowanym.

„W ciągu najbliższych dni przekroczymy szokującą dla nas liczbę tysiąca zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym” – ocenił naczelnik wydziału ruchu drogowego i prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mł. insp. Wojciech Matras.

(PAP)

Udostępnij ten artykuł
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *