Bardzo nietypowy alert… Coś spadnie z nieba! Dla lisów, nie dla ludzi i ich psów

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

W sobotę rozpoczyna się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Przynęty ze szczepionką będą rozrzucane z samolotów. W piątek mieszkańcy małopolski otrzymali sms-y z alertami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – jest w nich apel, by nie dotykać kapsułek ze szczepionką i by nie dopuszczać do nich zwierząt domowych.

- reklama -

„Uwaga! W dniach 23.09-3.10 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” – alert RCB tej treści trafił na komórki Małopolan. Ostrzeżenie związane jest z rozpoczynającą się jesienną akcją szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Potrwa ona dziesięć dni.

- REKLAMA -

Jak informuje wojewódzki lekarz weterynarii, szczepienie lisów obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie w terenach leśnych, w rowach.

- Advertisement -

Szczepionka to krążek lub prostopadłościan koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym, zawierający wewnątrz blister aluminiowo – plastykowy wypełniony płynem. Nie należy jej dotykać i podnosić – lisy nie podejmą przynęty, która zostanie dotknięta przez człowieka. A lisy mają rozgryźć przynętę, a tym samy znajdującą się w środku kapsułkę ze szczepionką.

W związku z akcją szczepienia lisów wojewódzki lekarz weterynarii wydał specjalne zalecenia:

1) prosimy nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki;
2) przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi
ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz
niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji
Sanitarno – Epidemiologicznej;
3) każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić
do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii;
4) w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić
na smyczy i w kagańcu.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *