Biskupi reagują na zapowiedzi o zmniejszeniu liczby lekcji religii

Grzegorz Skowron
Fot. Konferencja Episkopatu Polski

Barbara Nowacka zapowiedziała zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo. Ograniczenie ma obowiązywać od września 2025 roku. Jest już reakcja polskich biskupów. Oczywiście to sprzeciw wobec planów resortu edukacji.

- reklama -

Jak już informowaliśmy, minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany dotyczące nauczania religii w szkołach. Już od przyszłego roku szkolnego, ocena z religii nie będzie wliczana do średniej ocen. Można też będzie łączyć klasy na lekcje religii, jeśli w tych klasach chodzi na nie mała liczba uczniów. A od 1 września 2025 roku ma być tylko jedna lekcja religii tygodniowo.

- REKLAMA -

Na te zapowiedzi zareagowali biskupi. „Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii” – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Po raz kolejny z ust biskupów pada argument, że „zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi”.

- Advertisement -

– Stosownie do głosu biskupów, „zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania” – apeluje bp Wojciech Osial.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *