Festiwal Wolnego Czasu: Capoeira, sport dla każdego

1 minuta czytania

Treningi capoeira są treningami otwartymi, to znaczy, że każdy może przyjść i spróbować, liczą się tylko chęci. Nie ważny jest wiek, ani umiejętności, przychodzimy tutaj żeby się uczyć.

Mój najmłodszy uczeń ma 5 lat, nie ma żadnych granic, ani przeciwwskazań do trenowania capoeiry. Podczas treningów jesteśmy rodziną, wszyscy się bardzo lubimy i szanujemy – zaznacza Paulo Bomfim. – Dzieci uczą się capoeiry poprzez zabawę, poznanie kultury brazylijskiej oraz szacunek dla trenera. Elementy akrobatyczne, techniczne kopnięcia wykonują czasami nieświadomie zaangażowane w zabawę. W capoeira bardzo ważny jest rozwój ogólnofizyczny, dlatego trening składa się z wielu elementów. W części wstępnej, na rozgrzewce pojawiają się elementy innych sztuk walki, czasami samby czy innych tańców brazylijskich, jednak wszystkie części treningu współgrają ze sobą, tworząc spójną całość – wyjaśnia Paulo.

Mestre Pastinh, założyciel szkoły capoeira angola, powiedział: „Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Jedynymi, którzy nie powinni się jej uczyć są ci, którzy nie chcą”, co zauważamy na tarnowskich treningach.

Zapraszamy na pokazy 17 maja podczas I Tarnowskiego Festiwalu Wolnego Czasu i Turystyki.

Fot. Artur Gawle

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.