Kolejna podwyżka opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków

Grzegorz Skowron
Fot. Wikimedia

Znowu drożeje przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków. Od 1 kwietnia koncesjonariusz chce podnieść opłaty dla wszystkich pojazdów. Nowy cennik ma obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku.

- reklama -

Jak tłumaczy Stalexport Autostrada Małopolska, podwyżka jest niezbędna ze względu na „kumulację wydatków inwestycyjnych wynikających ze zbliżającego się końca umowy koncesyjnej”. Wniosek o podniesienie opłat został już wysłany do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Decyzja GDDKiA nie ma żadnego znaczenia – przy poprzednich podwyżkach nie zgadzała się na nie, a koncesjonariusz i tak je wprowadzał. Tak samo będzie teraz. Kierowcy muszą się więc przygotować na wyższe opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice Kraków. Stalexport Autostrada Małopolska chce wprowadzić podwyżkę od 1 kwietnia 2024.

- REKLAMA -

Co czeka kierowców? Na każdej bramce za przejazd samochodem osobowym trzeba będzie zapłacić o złotówkę więcej. Opłata zostanie podniesienia z 15 na 16 złotych. Za pozostałe auta (w tym ciężarówki) opłat wzrośnie o 3 złote – z 46 do 49 złotych. Dla kierowców samochodów osobowych przejazd płatnym odcinkiem A4 w jedną stronę podrożeje więc o 2 złote, dla innych – o 6 złotych.

- Advertisement -

Ostatnia podwyżka była wprowadzona w kwietniu 2024 roku. Ale od 16 stycznia koncesjonariusz zlikwidował zniżkę za przejazd z wykorzystaniem płatności automatycznych, a to w praktyce oznaczało podwyżkę dla kierowców aut osobowych z 13 do 15 złotych na każdej bramce.

Przez 9 miesięcy 2023 roku wpływy z opłat za przejazd A4 Katowice – Kraków wyniosły blisko 377 mln złotych. To o 24 proc. więcej niż w takim samym okresie roku 2022. Zysk netto Grupy Stalexport Autostrady w tym samym okresie wzrósł z 99,5 mln zł do 126,8 mln złotych.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *