Kolejne miniautobusy gotowe do wyjazdu na trasy

Grzegorz Skowron

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma cztery nowe miniautobusy. Pojazdy są gotowe do wyjazdu na trasy. Miasto planuje uruchomienie kolejnej linii, na której będą kursować pojazdy o mniejszych gabarytach.

- reklama -

Małe pojazdy będą wykorzystane do obsługi tras, gdzie ze względu na wąskie ulice nie mogą przejechać standardowe autobusy. Obecnie takie pojazdy są wykorzystywane na linii nr 176 („Kostrze OSP” – „Bodzów”), 180 („Os. Na Stoku” – „Grębałów”) oraz na trasach, gdzie funkcjonuje usługa Tele-Bus.

- REKLAMA -

W planach miasta jest uruchomienie kolejnej linii, na której będą wykorzystywane mini autobusy. Mowa o linii w relacji „Mistrzejowice” – „Zakole”. Miniautobus będzie kursował przez ulicę Mistrzejowicką oraz Morcinka, co ułatwi przejazd mieszkańcom Zesławic czy Zakola. Linia zostanie uruchomiona w przeciągu kilku tygodni, po zakończeniu wdrożenia odpowiedniej organizacji ruchu.

- Advertisement -

Miniautobusy zostały zakupione w formie leasingu. Ich dostawcą jest konsorcjum firm – Automet Group Spółka jawna i Millennium Leasing Sp. z o.o. Koszt jednego autobusu to 676 200 zł.

Miniautobusy są małe (mają 7,4 m długości), zwrotne i mogą przejechać tam, gdzie nie mają na to szans duże autobusy. Mogą przewieźć jednocześnie prawie 30 pasażerów, w tym 13 na miejscach siedzących. Pojazdy są dostosowane do przewozu osób z ograniczoną mobilnością – posiadają niską podłogę i platformę dla osób poruszających się na wózkach. Działa w nich także system głosowego zapowiadania przystanków. Miniautobusy są wyposażone w klimatyzację i monitoring. Ich silniki spełniają najwyższą europejską normę Euro 6.

(AI GEG)

Share This Article
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *