Wybory samorządowe 2024. Ostatni moment na rejestrację komitetów

Grzegorz Skowron

W poniedziałek, 12 lutego 2024 roku mija termin rejestracji komitetów wyborczych, które zamierzają wystawić kandydatów na radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dziś poznamy więc, jakie ugrupowania i komitety chcą wystartować w wyborach samorządowych 2024, ale o tym, kto rzeczywiście w nich wystartuje przekonamy się dopiero w marcu – po rejestracji kandydatów na radnych i szefów gmin. Ciekawostką na tym etapie kampanii wyborczej są komitety, których nazwy mogą mylić wyborców podczas głosowania, które odbędzie się 7 kwietnia 2024 roku.

- reklama -

Kto do sejmików – mylące skróty

- REKLAMA -

Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły już 32 zgłoszenia komitetów ogólnopolskich. Przede wszystkim wystawią one kandydatów do sejmików województw, ale będą także startować w wyborach na poziomie powiatów i gmin.

- Advertisement -

Wśród zgłoszonych komitetów są już najwięksi gracze na ogólnopolskiej scenie politycznej. To m.in. Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość czy Trzecia Doga.

Są też komitety, które zgłaszają się od lat, ale nie odgrywają znaczącej roli w wyborach. To choćby Prawica, Samoobrona, Ojcowizna czy Polexit. Co ciekawe – własny komitet zarejestrowała Suwerenna Polska, wchodząca w skład Zjednoczonej Prawicy pod wodzą PiS.

W tych wyborach mamy wysyp komitetów o zbliżonych nazwach. Najdobitniejszym przykładem tego są dwa komitety Trzecia Droga. Pierwszy to Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni, drugi – PSL. Trzecia Droga, którego pełna nazwa to Porozumienie Służby Ludziom – Trzecia Droga. Oba te komitety czekają jeszcze na decyzję PKW o rejestracji.

Kilka komitetów ma w nazwie bezpartyjnych samorządowców. To Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy” (zarejestrowany), Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy (czeka na rejestrację), Bezpartyjni Samorządowcy (zarejestrowany, to komitet partii o tej nazwie), „Bezpartyjni i Samorządowcy” (PKW odmówiła rejestracji). jest też zgłoszony komitet SLD, ale to Nie partia, tylko Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej.

A w Małopolsce…

Każdy z komitetów zarejestrowanych przez PKW może wystawić swoje listy kandydatów na radnych i kandydatów na szefów gmin w całej Polsce. Będą to na pewno robić KO, PiS, Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja i bezpartyjni Samorządowcy. Choć na niższych poziomach samorządów (powiaty i gminy) kandydaci partyjni mogą znaleźć się na listach komitetów lokalnych, zgłaszanych do rejestracji komisarzom wyborczym w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego.

Na poniedziałkowy poranek do trzech komisarzy w Krakowie wpłynęło już ponad 300 zgłoszeń od lokalnych komitetów. Do komisarzy wyborczych w Tarnowie zgłosiło się do tej pory ponad 150 komitetów, a komisarze w Nowym Sączu otrzymali blisko 250 takich zgłoszeń.

Często są to zgłoszenia komitetów, które zamierzają wystartować w wyborach tylko na terenie jednej gminy, rzadziej – w jednym powiecie. Ostateczna liczba komitetów startujących w wyborach będzie znana dopiero po tym, jak zarejestrowani zostaną kandydaci na radnych (termin mija 4 marca). To będzie weryfikacja tego, czy dany komitet tylko chciał wystartować w wyborach samorządowych, czy rzeczywiście w nich wystartuje.

W Krakowie…

W największych miastach Małopolski należy się spodziewać przede wszystkim tego, że to komitety ogólnopolskie wystawią swoich kandydatów na radnych i prezydentów miast. Już np. wiadomo, że KO jako kandydata na prezydenta Krakowa wystawi posła Aleksandra Miszalskiego. Wciąż nie wiadomo, kto będzie kandydatem PiS i czy Trzecia Droga wystawi swojego własnego kandydata na prezydenta. Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy wystawią posła Konrada Berkowicza.

Są też zgłoszenia komitetów lokalnych. To przede wszystkim komitet Łukasza Gibały – Kraków dla Mieszkańców, komitet Stanisława Mazura, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego i komitet Andrzeja Kuliga – Ku Przyszłości, obecnego wiceprezydenta miasta.

Wśród zgłoszonych komitetów są choćby takie jak Samorządny Kraków, Kraków Jest Jeden, Kraków Pany.

Lista komitetów zgłoszonych komisarzom wyborczym w Krakowie – 1707663021_stan-rejestracji-komitetow-20240210.xlsx (live.com).

Lista komitetów zgłoszonych komisarzom wyborczym w Tarnowie – 1707504981_wykaz-09-02-24.pdf (kbw.gov.pl).

Lista komitetów zgłoszonych komisarzom wyborczym w Nowym Sączu – Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Nowym Sączu (kbw.gov.pl).

(AI GEG)

Share This Article
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *