Komunikacja miejska w Krakowie. Jest projekt w sprawie biletów odcinkowych

Grzegorz Skowron
Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne

W Krakowie wreszcie będą zapowiadane od dłuższego czasu bilety odcinkowe. Prezydent Jacek Majchrowski przekazał radnym projekt uchwały w tej sprawie. Z biletów odcinkowych w komunikacji miejskiej w Krakowie będzie można korzystać od 1 sierpnia 2024 roku.

- reklama -

W projekcie uchwały znalazły się zasady odpłatności za bilet odcinkowy. Minimalna opłat będzie wynosić 4 złote. Dzięki niej można przejechać komunikacja miejską do 4 kilometrów. Za każde kolejne rozpoczęte 500 metrów podróży naliczane jest dodatkowo 50 groszy, przy czym całkowita opłata za jazdę jednym tramwajem lub autobusem (bez przesiadki) to 8 złotych, a maksymalna opłata w ciągu doby (z przesiadkami) nie może przekroczyć 22 złotych. To oznacza, że jeśli ktoś „nabije” na bilecie odcinkowym opłatę w wysokości 22 złotych, to do końca danej doby jeździ już na tym bilecie odcinkowym bez ponoszenia dodatkowych opłat.

- REKLAMA -

Stawki dla ulgowego biletu odcinkowego są o połowę niższe od taryfy normalnej. To 2 zł minimum, 25 groszy za każde 500 metrów powyżej 4 km, 4 zł maksymalnej opłaty przy jednej podróży i 11 zł w ciągu doby.

- Advertisement -

Odpłatność za bilet odcinkowy na okaziciela za podróż w taryfie dynamicznej, wnoszona będzie w formie bezgotówkowej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Krakowie w strefach biletowych I i II i III. Wnoszenie odpłatności za podróże w taryfie dynamicznej następuje za pomocą dedykowanych kanałów, w tym w systemach mobilnych.

Dopuszczona zostanie dystrybucja biletu odcinkowego przez operatorów świadczących usługi w zakresie komunikacji miejskiej w aplikacjach mobilnych. Odpłatności wnoszone przez pasażerów pobierane będą w pełnych cenach. Operatorzy aplikacji mobilnych w ramach usługi będą otrzymywać od Gminy Miejskiej Kraków upust w wysokości 3% od ceny łącznej odpłatności wniesionej przez pasażera za podróż. Szczegółowe warunki tej usługi będą ustalane przez Gminę Miejską Kraków w stosownych umowach zawieranych z określonymi podmiotami.

Pasażer podróżujący na podstawie biletu odcinkowego obowiązany będzie niezwłocznie po wejściu do pojazdu wykonać rejestrację rozpoczęcia przejazdu (check-in), a podczas wysiadania rejestrację zakończenia przejazdu (check-out). W przypadku braku wykonania czynności check-out przez pasażera, odpłatność za podróż liczona będzie jako maksymalna odpłatność za jedną podróż.

Prezydencki projekt w sprawie wprowadzenia biletów odcinkowych zakłada też przywrócenie obowiązującej wcześniej zapisy dotyczące obniżania wysokości opłat dodatkowych. Przy wpłacie kary w ciągu dni opłata będzie obniżana o 50 lub 30 proc.

(AI GEG)

Share This Article
2 Comments
  • Cóż. Wychodzi drożej niż obecnie. Klasyka gatunku w Krakowie. Niby wam coś ulepszymy, ale jednak dokopiemy bardziej, a nuż „ci debilni” mieszkańcy nie zauważą, że wydoimy ich mocniej. Na taczki jak Jagnę i do gnoju z tymi pomysłodawcami, tam gdzie ich miejsce. Z wiochy przyleźli zarządcy, to niech wracają do obory. Z majchrowskim na czele.

  • Jest parę bardziej korzystnych systemów w innych miastach w Polsce. Ale po co jak można wymyślić coś gorszego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *