Katarzyna Urbańska będzie nowym wojewódzkim konserwatorem zabytków w Krakowie. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz powołał ją na to stanowisko w piątek, 26 stycznia 20124 roku.
– W Krakowie doszło praktycznie do destrukcji urzędu konserwatora zabytków, połowa załogi odeszła za rządów poprzednika. W urzędzie są zaległości wielu miesięcy, poprzednik nie wydawał wielu decyzji – mówił w Krakowie minister Sienkiewicz. Podkreślał, że zadaniem nowej pani konserwator jest nadrobienie tych zaległości i odbudowanie instytucji. – Mam przekonanie, że Katarzyna Urbańska podoła tym zadaniom – stwierdził minister kultury wręczając jej nominacje na stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków.
(Fot. FB Małopolski Urząd Wojewódzki)
Katarzyna Urbańska zaznaczyła, że potrzebuje kilku miesięcy, by mogła powiedzieć, jak będzie funkcjonować podległy jej urząd. Pracowała już w urzędzie konserwatora zabytków, ale odeszła w 2021 roku, kiedy wojewódzkim konserwatorem była jeszcze Monika Bogdanowska. – Nie zgadzałyśmy się w wielu sprawach – stwierdziła nowa konserwator zabytków.
Minister Kultury potwierdził, że Katarzyna Urbańska została powołana bez trybu konkursowego.
Mgr inż. arch. Katarzyna Urbańska jest absolwentką Politechniki Krakowskiej (kierunek: architektura i urbanistyka) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (studia podyplomowe: pośrednictwo w obrocie nieruchomościami). W ostatnim okresie pracowała w Zarządzie Inwestycji Miejskich w Krakowie jako starszy specjalista w Dziale Inwestycji Kubaturowych.
Kiedy pracowała w urzędzie konserwatorskim, koordynowała pracę zespołów, wskazywała właściwe rozwiązania w zakresie zachowania elementów zabytkowych, rozwiązań konstrukcyjnych, doboru materiałów/kolorystyki, formy rekonstruowanych elementów itp. (m.in. Pałac Krzysztofory, Muzeum Czartoryskich, Zamek w Zatorze, Muzeum Sukiennice, Pałac Czapskich, kościół pw. Św. Piotra i Pawła w Krakowie, Synagoga Stara w Krakowie, Synagoga Kupa w Krakowie, kamienice mieszczańskie i inne). Zajmowała się także kształtowaniem sylwety obszaru Starego Miasta, Kazimierza, Starego Podgórza poprzez uzgadnianie formy, materiału i kolorystyki budynków, ulic, placów, wnętrz urbanistycznych oraz infrastruktury technicznej. Uczestniczyła w realizacji inwestycji oraz współpracowała z organami administracji samorządowej i rządowej w zakresie ochrony zabytków oraz obszarów objętych ochroną konserwatorską.
– Praca w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków była moją pierwszą pracą i myślałam o niej, już będąc na studiach. Przez te 15 lat pięłam się do stanowiska kierownika wydziału, gdzie mogłam w końcu pokazać, na co mnie tak naprawdę stać. Niestety stało się, jak się stało i w tym momencie jesteśmy na tym etapie, że praktycznie trzeba odbudować urząd od samego początku – mówi małopolska wojewódzka konserwator zabytków Katarzyna Urbańska.
(AI GEG)