Ogródki gastronomiczne na Kazimierzu będą dłużej otwarte

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

Rada Miasta Krakowa zmieniła przepisy w Parku Kulturowym Kazimierz ze Stradomiem. Radni zgodzili się na wydłużenie godzin otwarcie ogródków gastronomicznych popierając obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy decyzji nie powinna poprzedzić opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków i czy z propozycją zmian zasad obowiązującym w parku kulturowym może wychodzić ktoś inny niż prezydent miasta.

- reklama -

Ponad rok temu, w kwietniu 2022, Rada Miasta Krakowa zdecydowała o utworzeniu parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem. Uchwała radnych reguluje funkcjonowanie tej części miasta, określa m.in. godziny otwarcia ogródków gastronomicznych. Ograniczenia zostały wprowadzone, by noce na Kazimierzu były mniej hałaśliwe. Wtedy zdecydowano, że ogródki kawiarniane od niedzieli do czwartku mogą działać w godzinach 6-22 oraz od piątku do soboty i w dni poprzedzające dzień wolny od pracy – w godzinach 6-24.

- REKLAMA -

Od samego początku ta regulacja nie podobała się prowadzącym lokale na Kazimierzu. Restauratorzy zgłaszali postulaty dotyczące wydłużenia godzin funkcjonowania ogródków kawiarnianych, ale wobec braku reakcji zgłosili obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. I na środowej sesji (17 maja 2023) radni poparli ten projekt.

- Advertisement -

Zgodnie z przyjętą uchwałą, w okresie od 1 kwietnia do 31 października, od niedzieli do czwartku, ogródki będą otwarte w godzinach 07.00-24.00, zaś od piątku do soboty oraz w dni poprzedzające dzień wolny od pracy w – godzinach 07.00-01.00. W okresie zimowym, czyli od 1 listopada do 31 marca, od niedzieli do czwartku ogródki mają być otwarte w godzinach 7.00-23.00, a od piątku do soboty oraz w dni poprzedzające dzień wolny od pracy – w godzinach 07.00-24.00.

Zmiany oznaczają, że w tygodniu ogródki będą otwarte o dwie godziny dłużej niż do tej pory, w weekendy – o godzinę. Podczas dyskusji na środowej sesji mieszkańcy Kazimierza próbowali przekonywać radnych, by niczego nie zmieniali. Pojawiła się też poprawka, by – w ramach kompromisu – zamykać ogródki o godz. 23, ale nie znalazła ona poparcia większości.

Pojawiły się też kontrowersje dotyczące tego, czy radni mogą poprzeć zmiany w parku kulturowym zainicjowane przez kogoś innego niż prezydent i bez opinii konserwatora zabytków. Zwrócił na to uwagę radny Łukasz Wantuch. Jego zdaniem skoro tworzenie parku kulturowego i obowiązujących w nim regulacji wymaga opinii konserwatora, to i taka opinia powinna być obowiązkowa przy zmianach. – Moglibyśmy bowiem dowolnie zmienić regulacje ustalone wcześniej z konserwatorem – argumentował. Leszek Lejkowski z Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, przedstawiciele komitetu obywatelskiego inicjującego zmiany, poinformował, że ma opinię prawną, według której projekt komitetu jest zgodny z prawem i może być głosowany. Radni go przegłosowali.

Teraz, kto ma rację, oceni wojewoda małopolski i jego prawnicy. Jeśli wojewoda nie zakwestionuje środowej uchwały, ogródki kawiarniane na Kazimierzu będą otwarte dłużej.

Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *