„Po co arcybiskupowi emerytowi dwustumetrowe mieszkanie”

Grzegorz Skowron
Fot. Wikimedia

Gazeta Wyborcza informuje, że na kościelnej emeryturze abp Marek Jędraszewski zamieszka w rezydencji przy parafii Św. Floriana w centrum Krakowa. Katolicki publicysta Tomasz Terlikowski ironicznie komentuje te doniesienia i pyta, po co arcybiskupowi emerytowi dwustumetrowe mieszkanie.

- reklama -

W tym roku, w lipcu, abp Marek Jędraszewski kończy się 75 lat. W związku z tym musi na ręce papieża złożyć rezygnację z zajmowanego urzędu – metropolity krakowskiego. Jeśli papież Franciszek przyjmie taką rezygnację, abp. Jędraszewski przejdzie na kościelną emeryturę.

- REKLAMA -

Jak informuje Gazeta Wyborcza, dla emerytowanego metropolity szykowany jest już „okazały apartament” na plebanii parafii św. Floriana przy ul. Warszawskiej, w sąsiedztwie placu Matejki i Galerii Krakowskiej. Ma to być 200-metrowe mieszkanie, które obecnie jest remontowane. Zajmował je do tej pory m.in. proboszcz i dwie gospodynie – lokatorzy mieli już opuścić zajmowane pomieszczenia. Zaletą jest także duży ogród, odgrodzony murem – jeden z księży cytowany przez Gazetę Wyborczą mówi o „istnym Castel Gandolfo”.

- Advertisement -

Do tych doniesień odniósł się w mediach społecznościowych Tomasz Terlikowski, katolicki publicysta. „Podnoszony czynsz świeckim, tak by sami zrezygnowali z wynajmu mieszkań, bo ich obecność mogłaby przeszkadzać arcybiskupowi emerytowi. Łamanie standardów, których złamanie zarzucano proboszczowi Bazyliki Mariackiej, i których złamanie miało być powodem wezwaniem go do rezygnacji — to wszystko oczywiście jest nie do pogodzenia z nauczaniem społecznym Kościoła” – skomentował Tomasz Terlikowski. „Ale mnie — tak osobiście — fascynuje pytanie, po co arcybiskupowi emerytowi dwustumetrowe mieszkanie. Samotny mężczyzna, jak sądzę, chyba nie potrzebuje aż takich przestrzeni. Ale co ja tam wiem o standardach życia emerytowanych metropolitów” — ironizował Terlikowski.

Kiedy na emeryturę przechodził kard. Franciszek Macharski, zamieszkał w klasztorze sióstr albertynek – w sanktuarium Ecce Homo (przy ul. Woronicza, w sąsiedztwie skrzyżowania al. 29 Listopada i ul. Lublańskiej). Kard. Stanisław Dziwisz mieszka w kamienicy sióstr sercanek przy Kanoniczej, w sąsiedztwie Wawelu.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *