Rozkopali Zwierzyniecką i odkryli most sprzed 100 lat. Co dalej?

Podzielże się tym

Fot. krakow.pl

Pod rozkopana ulicą Zwierzyniecką, w korycie dawnej Rudawy drogowcy odkryli fragmenty XIX-wiecznego mostu. Kiedy podobne znalezisko odkryto na skrzyżowaniu ulic Dietla i Stradom, remont torowiska tramwajowego opóźnił się o wiele miesięcy. Miejscy urzędnicy zapewniają, że remont ulicy Zwierzynieckiej nie wydłuży się z powodu archeologicznego skarbu.

– Kilka dni temu na terenie przebudowywanej ulicy Zwierzynieckiej, w czasie wykopów przy ulicy Retoryka, robotnicy natrafili na pochodzący z 1920 roku, dawny most Zwierzyniecki na Rudawie. Dzięki bardzo dobrej współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków wspólnie ustaliliśmy, w jaki sposób zabezpieczyć obiekt, by nie utrudniało to realizowanych wokół prac. Samo odkrycie oznacza niewielkie zmiany projektowe dotyczące przebiegu kanalizacji – powiedział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

(Fot. krakow.pl)

Odkryte fragmenty XIX-wiecznego mostu w dawnym korycie Rudawy nie wydłużą remontu ulicy Zwierzynieckiej. Archeolodzy zakończyli już badania. Jedynie Wodociągi Miasta Krakowa skorygują ułożenie nowych instalacji na skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej, Powiśle i Retoryka.

Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej zakłada wymianę torowiska, odnowienie chodników oraz kompleksową modernizację wszystkich sieci podziemnych. Dodatkowo wyremontowany zostanie mostek nad Rudawą oraz pętla tramwajowa „Salwator”. Głównym celem prac jest poprawa komfortu jazdy tramwajami. Po przebudowie składy będą jeździły ciszej, nie powodując silnych drgań. Modernizacja zwiększy również dostępność i przystosowanie tego obszaru do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Prace rozpoczęły się we wrześniu 2023 roku i potrwają do sierpnia 2024 roku

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.