W Tatrach intensywne opady śniegu. Biało zrobi się nie tylko na Podhalu

Podzielże się tym

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Od piątku od godzin porannych w Tatrach intensywnie pada śnieg. Obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już 45 cm śniegu, a według prognoz na szczytach może spaść nawet kolejne 40 cm białego puchu. W centrum i na wschodzie Polski prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm – poinformował IMGW.

– W nocy z piątku na sobotę, według prognoz, w Tatrach ma wiać dość silny wiatr osiągający w porywach do 70 km/h. Wszystkie te czynniki wskazują, że zagrożenie lawinowe może zostać podniesione do drugiego stopnia, bowiem wiatr przenosi śnieg, tworząc niebezpieczne depozyty. Zaspy mogą osiągnąć nawet ponad metr wysokości” – powiedział PAP przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. Dodał on, że słowaccy ratownicy już ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego po południowej stronie Tatr.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne – szlaki są zasypane śniegiem i są nieprzetarte. Widoczność jest bardzo słaba z powodu opadów i niskiego pułapu chmur.

– Odradzamy wszelkie wyjścia w wyższe partie Tatr. Jeśli ktoś się na to zdecyduje, przypominamy o odpowiednim sprzęcie jak raki i czekan oraz lawinowe ABC. Oczywiście ciepła kurtka i warstwa nieprzemakalna na zewnątrz, rękawiczki – najlepiej dwie pary, czapka oraz latarka czołówka to też obowiązkowe wyposażenie – radzi tatrzański przewodnik.

W samym Zakopanem śladowa ilość śniegu leży w górnej części miasta, ale według zapowiedzi synoptyków IMGW śniegu w kolejnych dniach będzie przybywać. IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami w powiecie tatrzańskim – może tu spaść od 20 do 25 cm śniegu.

W centrum i na wschodzie Polski prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm – poinformował w piątek IMGW.

Synoptycy wydali w związku z tym ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują one w województwie mazowieckim, lubelskim, części woj. łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, śląskiego i podkarpackiego.

„Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm” – podało IMGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska synoptycy oszacowali na 75 procent.

Z kolei dla powiatu tatrzańskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia i prognozuje się tam opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm do 25 cm.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.