Ruszają zapisy na 81. Konkurs Szopek Krakowskich

Podzielże się tym

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Już 1 listopada 2023 roku ruszą zapisy na 81. Konkurs Szopek Krakowskich. Jak informuje Muzeum Krakowa, organizator konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską, w tym roku zapisy będą prowadzone w formie elektronicznej.

Zapisy rozpoczną się 1 listopada i potrwają do 5 grudnia. Link do formularza zostanie udostępniony na stronie konkursowej Muzeum Krakowa w momencie startu zapisów. Regulamin konkursu jest już dostępny na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl. Dodatkowe informacje są udzielane pod adresem e-mail: folklor@muzeumkrakowa.pl.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły