Siedmiu kandydatów na księży rozpoczyna przygotowania do stanu duchownego

Podzielże się tym

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W pierwszym naborze do krakowskiego seminarium duchownego z terenu archidiecezji krakowskiej zgłosił się tylko jeden chętny do zostania księdzem, w drugim – już sześciu. Cała siódemka kleryków odebrała w sobotę dokumenty potwierdzające przyjęcie ich prośby o rozpoczęcie formacji na etapie propedeutycznym. Uroczystość z udziałem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego odbyła się w W Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Arcybiskup Marek Jędraszewski poinformował, że rok propedeutyczny (przygotowawczy) rozpocznie się w Zembrzycach, ale już od listopada kandydaci do seminarium zamieszkają w Krakowie – w budynku na Podzamczu. Metropolita zaznaczył, że Kraków ma dużo do zaoferowania jako centrum kultury. – Chodzi o korzystanie z różnego rodzaju impulsów sprawiających, że rok propedeutyczny będzie czasem wewnętrznego wzrostu, dojrzewania i ugruntowywania się w powołaniu – mówił abp Marek Jędraszewski.

Celem etapu propedeutycznego jest przygotowanie do kolejnych okresów formacji podstawowej oraz studiów filozoficznych i teologicznych. Głównymi założeniami tego etapu są położenie solidnych podwalin pod życie duchowe wychowanków oraz ich systematyczna pogłębiona formacja ludzka. Kandydat, na koniec etapu propedeutycznego, powinien być zdolny do świadomego i dobrowolnego wyboru życia z Chrystusem.

Rok propedeutyczny w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej – razem z siedmioma kandydatami z Archidiecezji Krakowskiej – odbywać będzie też ośmiu kandydatów z Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.