Specjalna grupa policjantów ścigała pedofili w internecie; 157 osób zostało zatrzymanych

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

W ramach trzech antypedofilskich operacji o kryptonimach „Anastazja”, „Barbossa” oraz „Carlos” specjalna grupa policjantów zatrzymała 157 osób. Wśród zatrzymanych jest m.in. mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko, kobieta, która udostępniała konkubentowi nagie zdjęcia swojego dziecka, czy fotograf podejrzany o zgwałcenie i seksualne wykorzystanie trzech osób, w tym dwójki nieletnich.

- reklama -

– Wszystkie trzy operacje miały na celu ograniczenie przestępczości internetowej o podłożu seksualnym, a także wykrycie sprawców przestępstw, w szczególności tych dotyczących bezbronnych dzieci – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

- REKLAMA -

Podkreślił, że przeprowadzeniem operacji zajmowała się specjalna grupa policjantów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości posiadających doświadczenie w ściganiu sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci.

- Advertisement -

Dodał, że policjanci CBZC wspierani byli przez funkcjonariuszy z komend wojewódzkich policji, a także miejskich i powiatowych z całego kraju. – Przeprowadzone w ramach operacji działania były ściśle koordynowane z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuraturami terenowymi w całym kraju. Efekty działań to również wynik dobrej współpracy z Europolem i amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) – wyjaśnił Ciarka.

157 osobom przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim. – Wobec 63 zatrzymanych osób sądy zdecydowały o tymczasowych aresztach. Z ustaleń śledczych wynika, że rozpowszechnianie materiałów odbywało się różnymi kanałami, w tym na zamkniętych grupach przy wykorzystaniu szyfrowanych komunikatorów. Ponadto kilka zrealizowanych spraw dzięki determinacji policjantów i prokuratorów okazało się wielowątkowych i rozwojowych, a dalsze czynności wciąż są prowadzone – zaznaczył Ciarka.

Dzięki zatrzymaniom i aresztowaniom udało się zapobiec dwóm poważnym przestępstwom o podłożu seksualnym. Podczas przeszukania u jednego z podejrzanych zabezpieczono korespondencję, z której wynika, że chciał on uzyskać zaufanie 10-letniego chłopca, by później wykorzystać go seksualnie. Mężczyzna był recydywistą. W 2020 roku skończył odbywanie kary więzienia m.in. za podobne przestępstwo, gdzie ofiarą był jeszcze młodszy chłopiec.

Wśród tymczasowo aresztowanych jest też m.in.: mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko oraz kobieta, która udostępniała konkubentowi nagie zdjęcia swojego dziecka.

Zatrzymano też mężczyznę, który wykonując zawód fotografa zajmował się produkcją zdjęć i filmów z udziałem małoletnich. – W wyniku pracy funkcjonariuszy zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zatrzymanemu mężczyźnie zarzutów zgwałcenia oraz seksualnego wykorzystania trzech osób, w tym dwóch małoletnich. Mężczyzna w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa – podał rzecznik KGP.

Wśród zatrzymanych osób było również dwóch mężczyzn, którzy oprócz posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim, wytwarzali tego typu materiały wykorzystując zależności rodzinne z pokrzywdzonymi. Ich ofiarami były dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Zatrzymani mężczyźni nie byli dotychczas notowani za podobne czyny.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *