Straż Graniczna nie pozwoliła 8-latkowi wsiąść do samolotu do Bułgarii

Podzielże się tym

Fot. Straż Graniczna

To miały być wymarzone wakacje w Bułgarii kobiety i jej syna. Niestety – skończyły się na lotnisku w Balicach. Straż Graniczna nie wypuściła z kraju i nie pozwoliła wsiąść do samolotu 8-letniemu chłopcu. Powód? Bardzo prozaiczny – dowód osobisty dziecka stracił ważność.

W ostatnią niedzielę tuż przed południem na granicy lotniczej funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie – Balicach nie zezwolili na wyjazd z Polski 8-letniemu chłopcu, który wraz z matką podróżował do Warny. – Małoletni obywatel Polski podróżował pod opieką matki, która przedstawiła do kontroli polski dowód osobisty dziecka. Okazało się, że dokument tożsamości widniał w bazach danych, jako unieważniony z powodu utraty terminu ważności – tłumaczy Justyna Drożdż z karpackiego oddziału Straży Granicznej.

W związku z tym, że chłopiec nie posiadał przy sobie innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, nie zezwolono mu na wyjazd z kraju. Mamę chłopca, która również zrezygnowała z podróży, poinformowano o konieczności wyrobienia synowi nowego dokumentu.

Straż Graniczna przypomina:

Aby uniknąć przykrych niespodzianek przed wakacyjnymi lotami, pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu ważności swoich dokumentów podróży. Z unieważnionym dowodem osobistym nie jest możliwy wylot z kraju. Takiej osobie nie zezwala się na wyjazd, chyba że posiada przy sobie ważny paszport. Dodatkowo, dokumenty widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia, są przez funkcjonariuszy zatrzymywane i to nie tylko podczas przekraczania granicy, lecz także w trakcie legitymowania, czy kontroli ruchu drogowego.

Przed wybraniem się w podróż zagraniczną, warto się więc upewnić czy nasz dowód osobisty nie został unieważniony, nie tylko poprzez sprawdzenie daty ważności dokumentu.

Wszelkie informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.