Strażacy dostali 13 zgłoszeń o odczuwalnych wstrząsach

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Marcin Gadomski

Strażacy otrzymali trzynaście zgłoszeń o odczuwalnych wstrząsach na terenie województw małopolskiego oraz podkarpackiego. Nie stwierdziliśmy uszkodzeń budynków, nie było konieczności ewakuacji. Sytuacja jest stabilna. Nie ma potrzeby angażowania dodatkowych sił – podkreśliła Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

- reklama -

W poniedziałek wieczorem na Słowacji doszło do trzęsienia ziemi, które było odczuwalne w Polsce. Do wstrząsu o magnitudzie 5,1 doszło na granicy polsko-słowackiej, niedaleko Humennego. Trzęsienie ziemi we wschodniej Słowacji trwało niecałą minutę. Epicentrum znajdowało się na głębokości około 10 kilometrów. Jak powiedział PAP dyżurny ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Mołczan, trzęsienie zarejestrował sejsmograf umieszczony w Obserwatorium Astronomicznym w miejscowości Kołomice na Słowacji.

- REKLAMA -

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej podała, że w sumie strażacy otrzymali 13 zgłoszeń o odczuwalnych wstrząsach w budynkach wielorodzinnych oraz jednorodzinnych na terenie województw małopolskiego oraz podkarpackiego.

- Advertisement -

Wstrząsy były odczuwalne przede wszystkim w wysokich budynkach. W Krakowie zgłoszenia płynęły z czterech miejsc – 8-piętrowego bloku na Osiedlu Złotej Jesieni i 10-piętrowych budynków przy ul. Heleny, na Osiedlu Na Lotnisku oraz przy ul. Konrada Wallenroda.

W Tarnowie strażacy interweniowali w 4-piętrowych budynkach przy ul. Parkowej, w Nowym Sączu zostali wezwani do 10-piętrowych bloków przy ul. Nawojowskiej i Batalionów Chłopskich. W Muszynie natomiast zgłoszenie dotyczyło budynku jednorodzinnego.

W Rzeszowie, wstrząsy w bloku przy ul. Granicznej były odczuwalne na czwartym i dziewiątym piętrze. Lokalne media informują także o Cisnej, Sanoku czy Krośnie.

„Nie stwierdzono uszkodzeń oraz nie przeprowadzano ewakuacji mieszkańców. Sytuacja jest stabilna” – zaznaczyła KG PSP. Strażacy zapewnili, że monitorują sytuację i dokładnie sprawdzają wszystkie zgłoszone przypadki. „Obecnie nie ma potrzeby angażowania dodatkowych sił i środków” – podkreśliła KG PSP.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *