Tarnów będzie miał swój szlak, na którym znajdzie się 14 figurek maszkaronów, nawiązujących do rzeźb głów znajdujących się na miejskim ratuszu. To drugie duże miasto w Małopolsce – po Krakowie ze smoczym szlakiem – gdzie powstaje tego typu atrakcja turystyczna.
Maria Zawada-Bilik, dyrektorka Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Tarnowa, która jest pomysłodawczynią szlaku maszkaronów, wyjaśniła, że jest to kolejny pomysł na przyciągnięcie do miasta turystów, a jednocześnie zainteresowanie nową atrakcją samych mieszkańców.
– Nasze miasto ma piękną kartę historii, o której trzeba mówić, ale w dzisiejszych czasach samo opowiadanie nie wystarczy. By zainteresować odbiorcę, potrzebujemy działań wywołujących emocje – najlepiej te pozytywne. I takie jest zamierzenie projektu Tarnowski Szlak Maszkaronów. Chcemy by nasze maszkarony +zeszły+ z ratusza i były na wyciągnięcie ręki, by wywoływały uśmiech na twarzy turystów i mieszkańców, w szczególności tych najmłodszych – wskazała przedstawicielka UMT.
Pomysł na szlak maszkaronów został wpisany do przedsięwzięcia „Młodzi, Gniewni, Genialni”, które finansowane jest z programu norweskiego Rozwój Lokalny.
Zgodnie z projektem najpierw stworzono listę potencjalnych maszkaronów, z której najlepsze propozycje wybrali mieszkańcy w specjalnej ankiecie. W przedsięwzięcie zaangażowała się m.in. Młodzieżowa Rada Miejska.
Ostatecznie wytypowano czternaście maszkaronów – bo tyle jest tych historycznych na tarnowskim ratuszu – z największą liczbą głosów. Do współpracy przy ich projektowaniu zaproszono tyle samo tarnowskich artystów. Każdy z nich losował nazwę swojej postaci oraz inspirację istniejącym maszkaronem z ratusza.
Za Maszkarona Wszechświata odpowiada Piotr Bubak, a Trefnisia stworzy Stanisław Chmiel. Marcin Dudek przedstawi Ducha Teatru, Irena Emilewicz – Czystej Wody Maszkarona, Ewa Fleszar – Protektora Tożsamości.
Maszkarona Młodych stworzy Roman Fleszar, Wynalazcę zaprojektuje Kazimierz Klimkiewicz, a Przybysza – Michał Poręba. Na tarnowskim szlaku będzie także Zaczytany autorstwa Pawła Rybczyńskiego, Strażnik Żywiołów autorstwa Mateusza Kijaka i Filmowiec Jerzego Ruszela. Anna Śliwińska stworzy Zakochane Maszkarony, a Marta Wojciechowska – Wiedzącą. Sprzedawcą Marzeń zajmie się Tomasz Głowacz.
Zgodnie z planami maszkarony będą wykonane ze stopu metali i wysokie na 30 cm. Dominować w nich będzie głowa, podobnie jak w oryginałach na tarnowskim ratuszu. Gotowe postaci i przebieg szlaku mają być przedstawione w tym roku.
– Mamy nadzieję, że mieszkańcy i turyści polubią je, a w przyszłości powstaną kolejne, bo pomysłów na maszkarony i lokalizacje jest sporo – podsumowuje Maria Zawada-Bilik.
Tarnów to drugie duże miasto w Małopolsce – po Krakowie – gdzie powstaje tego typu atrakcja turystyczna. W stolicy regionu od listopada ubiegłego roku można przemierzać smoczy szlak, złożony na razie z siedmiu, a docelowo z 17 figurek smoków. Rzeźby mierzące od ok. 35 do 50 cm ustawiono w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.
(PAP)