Ad image

Tarnów idzie za przykładem Krakowa. Będzie miał szlak maszkaronów

Grzegorz Skowron
Fot. tarnow.pl

Tarnów będzie miał swój szlak, na którym znajdzie się 14 figurek maszkaronów, nawiązujących do rzeźb głów znajdujących się na miejskim ratuszu. To drugie duże miasto w Małopolsce – po Krakowie ze smoczym szlakiem – gdzie powstaje tego typu atrakcja turystyczna.

- reklama -

Maria Zawada-Bilik, dyrektorka Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Tarnowa, która jest pomysłodawczynią szlaku maszkaronów, wyjaśniła, że jest to kolejny pomysł na przyciągnięcie do miasta turystów, a jednocześnie zainteresowanie nową atrakcją samych mieszkańców.

- REKLAMA -

– Nasze miasto ma piękną kartę historii, o której trzeba mówić, ale w dzisiejszych czasach samo opowiadanie nie wystarczy. By zainteresować odbiorcę, potrzebujemy działań wywołujących emocje – najlepiej te pozytywne. I takie jest zamierzenie projektu Tarnowski Szlak Maszkaronów. Chcemy by nasze maszkarony +zeszły+ z ratusza i były na wyciągnięcie ręki, by wywoływały uśmiech na twarzy turystów i mieszkańców, w szczególności tych najmłodszych – wskazała przedstawicielka UMT.

- Advertisement -

Pomysł na szlak maszkaronów został wpisany do przedsięwzięcia „Młodzi, Gniewni, Genialni”, które finansowane jest z programu norweskiego Rozwój Lokalny.

Zgodnie z projektem najpierw stworzono listę potencjalnych maszkaronów, z której najlepsze propozycje wybrali mieszkańcy w specjalnej ankiecie. W przedsięwzięcie zaangażowała się m.in. Młodzieżowa Rada Miejska.

Ostatecznie wytypowano czternaście maszkaronów – bo tyle jest tych historycznych na tarnowskim ratuszu – z największą liczbą głosów. Do współpracy przy ich projektowaniu zaproszono tyle samo tarnowskich artystów. Każdy z nich losował nazwę swojej postaci oraz inspirację istniejącym maszkaronem z ratusza.

Za Maszkarona Wszechświata odpowiada Piotr Bubak, a Trefnisia stworzy Stanisław Chmiel. Marcin Dudek przedstawi Ducha Teatru, Irena Emilewicz – Czystej Wody Maszkarona, Ewa Fleszar – Protektora Tożsamości.

Maszkarona Młodych stworzy Roman Fleszar, Wynalazcę zaprojektuje Kazimierz Klimkiewicz, a Przybysza – Michał Poręba. Na tarnowskim szlaku będzie także Zaczytany autorstwa Pawła Rybczyńskiego, Strażnik Żywiołów autorstwa Mateusza Kijaka i Filmowiec Jerzego Ruszela. Anna Śliwińska stworzy Zakochane Maszkarony, a Marta Wojciechowska – Wiedzącą. Sprzedawcą Marzeń zajmie się Tomasz Głowacz.

Zgodnie z planami maszkarony będą wykonane ze stopu metali i wysokie na 30 cm. Dominować w nich będzie głowa, podobnie jak w oryginałach na tarnowskim ratuszu. Gotowe postaci i przebieg szlaku mają być przedstawione w tym roku.

– Mamy nadzieję, że mieszkańcy i turyści polubią je, a w przyszłości powstaną kolejne, bo pomysłów na maszkarony i lokalizacje jest sporo – podsumowuje Maria Zawada-Bilik.

Tarnów to drugie duże miasto w Małopolsce – po Krakowie – gdzie powstaje tego typu atrakcja turystyczna. W stolicy regionu od listopada ubiegłego roku można przemierzać smoczy szlak, złożony na razie z siedmiu, a docelowo z 17 figurek smoków. Rzeźby mierzące od ok. 35 do 50 cm ustawiono w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *