Tatry – pierwszy stopień zagrożenia lawinowego pierwszy raz w tym sezonie

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Grzegorz Momot (zdjęcie ilustracyjne)

Po raz pierwszy w tym sezonie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) ogłosiło w piątek wieczorem, pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego.

- reklama -

„W związku z prognozowanymi opadami śniegu w Tatrach, od wysokości 1800 m n.p.m. obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W niewielu miejscach mogą występować małe poduchy nawianego śniegu, które należy omijać. Ze względu na zmieniający się kierunek wiatru, taka sytuacja może mieć miejsce na wszystkich wystawach” – ostrzega dyżurny TOPR.

- REKLAMA -

Planując wyjście w wyższe partie gór górskie należy zapoznać się z komunikatem lawinowym na stronie internetowej TOPR.

- Advertisement -

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym, w nielicznych miejscach na bardzo lub ekstremalnie stromych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Na Kasprowym Wierchu leży 12 cm śniegu, ale w wyniku silnego wiatru utworzyły się spore zaspy i nawisy śnieżne. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady śniegu w Tatrach.

(PAP)

Share This Article
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *