Ulica 8 Pułku Ułanów. W tym roku ruszy budowa trzech z czterech jej odcinków

Grzegorz Skowron
Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Budowa ulicy 8 Pułku Ułanów planowana jest od wielu lat. W tym roku plany te w końcu zaczną być realizowane. Ruszy budowa trzech z czterech odcinków nowej drogi, która ma być alternatywą dla ulicy Kobierzyńskiej i ułatwić jazdę samochodem w tej części Krakowa.

- reklama -

Ulica 8 Pułku Ułanów ma połączyć ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Kapelanka, Brożka i Grota-Roweckiego. Nowa droga będzie mieć 2,7 km długości, po jednym pasie w każdym kierunku (wyjątkiem będzie skrzyżowanie Kapelanka, Brożka i Grota-Roweckiego). Wzdłuż ulicy pobiegnie ścieżka rowerowa.

- REKLAMA -

(fot. Zarząd Inwestycji Miejskich)

- Advertisement -

Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na realizację trzech z czterech odcinków ulicy 8 Pułku Ułanów. Chodzi o te fragmenty nowej drogi, dla których już wydane zostały decyzje ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Przetarg dotyczy odcinków nr I (ul. Zawiła – okolice ul. Krępy), nr III (ul. Podhalańska – Trasa Łagiewnicka) i nr IV (Trasa Łagiewnicka – skrzyżowanie ul. Grota-Roweckiego i Kapelanka). Odcinek nr III, w zakresie sieci wodociągowej spinającej, ZIM będzie realizować wspólnie z Wodociągami Miasta Krakowa. Specyfikacja zamówienia publicznego daje także możliwość zlecenia zwycięzcy przetargu realizacji odcinka nr II (okolice ul. Krępy – ul. Podhalańska), dla którego jeszcze toczy się postępowanie o wydanie decyzji ZRID.

Pierwotny termin składania ofert w przetargu, wskazany na początek lutego, został przesunięty na koniec tego miesiąca z uwagi na duże zainteresowanie i liczne pytania ze strony zainteresowanych firm. Zgodnie z założeniem, wykonawca zadania będzie miał 18 miesięcy na realizację trzech odcinków ul. 8 Pułku Ułanów zadania licząc od daty podpisania umowy. To oznacza, że nową ulicą będzie można pojechać już pod koniec 2025 roku.

We wtorek, 20 lutego 2024, grupa mieszkańców z okolic ulicy Lipińskiego spotkała się z posłem i kandydatem na prezydenta Krakowa Aleksandrem Miszalskim, by przekazać swój sprzeciw wobec budowy ulicy 8 Pułku Ułanów oraz budowy kolejnego bloku w sąsiedztwie pobliskiej szkoły. Relacja z konferencji prasowej dostępna jest TUTAJ.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *