Urzędnicy ostrzegają krakowian: nie kupujcie starych diesli

Grzegorz Skowron
Fot. ZTP

„Nie daj się nabić w starego Diesla!” – ostrzeżenie pod takim tytułem zamieścili krakowscy urzędnicy na oficjalnej stronie internetowej miasta Krakowa. I przypominają, że już w przyszłym roku najstarsze samochody nie będą mogły wjechać do strefy czystego transportu.

- reklama -

„W ostatnim czasie w Internecie pojawiło się sporo ogłoszeń dotyczących okazyjnej sprzedaży starszych samochodów z silnikiem Diesla. Oferowane są w promocyjnych cenach auta z rocznika 2009 i wcześniejszych, z normą spalania Euro 4 i niższą. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że takie pojazdy nabywane teraz, co do zasady, od 1 lipca 2024 r. nie będą już mogły poruszać się po Krakowie. I nie ma znaczenia czy je kupiliśmy, dostaliśmy, czy są przedmiotem spadku. Tak samo czy kupowane są w kraju czy sprowadzane z zagranicy” – czytamy w komunikacie magistratu.

- REKLAMA -

Ostrzeżenie ma związek z uruchamianą w Krakowie Strefą Czystego Transportu. Od 1 lipca 2024 roku ograniczenie wjazdu do strefy ma dotyczyć przede wszystkim samochodów około trzydziestoletnich. Inaczej jest jednak w przypadku aut osobowych, które zostały kupione (w Polsce czy za granicą), otrzymane w spadku lub darowane po 1 marca 2023 (nastąpiła zmiana właściciela). Takie pojazdy muszą już spełniać wyższe wymogi: czyli musi to być co najmniej auto 26-letnie (rocznik 2000) lub mające normę Euro 3 w przypadku benzyny, w przypadku diesli muszą to być auta przynajmniej 14-letnie (wspominany już rocznik 2010) lub z normą Euro 5.

- Advertisement -

Jeżeli ktoś teraz kupi starsze auto, od lipca przyszłego roku nie będzie mógł nim jeździć po Krakowie.

Strefa Czystego Transportu ma ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Budzi jednak sporo kontrowersji – jej przeciwnicy domagają się uchylenia uchwały ustanawiającej zakazy poruszania się po Krakowie najstarszych samochodów.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *