W Tatrach coraz więcej śniegu. Trudne warunki także w Beskidach

Podzielże się tym

Fot. PAP/Grzegorz Momot

W Tatrach przybywa śniegu. Na Kasprowym Wierchu leży już 13 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 10 cm białego puchu – informuje w środę IMGW. Od soboty zapowiadane są w Tatrach duże opady śniegu, a temperatura na szczytach spadnie do ok. 10 stopni mrozu. Trudne warunki są także na beskidzkich szlakach – to z powodu opadów deszczu i ograniczonej widoczności.

Śnieg leży w Tatrach już od wysokości 1000 – 1200 m n.p.m. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki – występują oblodzenia i jest bardzo ślisko.

„W partiach graniowych, nawiany śnieg sięga powyżej kolan. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur oraz mgła, które utrudniają widzialność i orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń” – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na niżej położonych szlakach miejscami leżą powalone przez wiatr drzewa, które są sukcesywnie usuwane.

Dni są coraz krótsze – w Tatrach zmrok zapada już po godz. 16, dlatego należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed nocą. Do plecaka warto spakować latarkę czołową.

Warunki na beskidzkich szlakach w większości są trudne. To z powodu opadów deszczu i ograniczonej widoczności. W środę rano było chłodno. Temperatura wahała się od 1-2 stopni w wyższych partiach gór do 7 w dolinach – podali beskidzcy goprowcy.

„Część stacji GOPR w Beskidach określiło w środę rano warunki na szlakach turystycznych jako trudne, ponieważ ograniczona była widoczność – szczególnie w rejonie Pilska, i padał – z większym lub mniejszym natężeniem – deszcz. Temperatura wynosiła od 1 stopnia na Hali Miziowej i 2 na Markowych Szczawinach do 6 na Leskowcu i Klimczoku oraz 7 w Wiśle i Szczyrku. Turystów jest niewielu” – poinformowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Turyści, która wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Warto mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi. Jak wspomnieli ratownicy, z uwagi na zapadający zmrok należy zabrać latarkę.

Babiogórski Park Narodowy przypomniał, że na jego teren nie wolno wprowadzać psów. Zaapelował, by turyści nie zostawiali śmieci. W Parku obowiązuje zakaz lotu dronów.

W Beskidach trwają jesienne przeglądy kolei linowych. Obecnie wyjechać można jedynie na Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.